Çöpler köyündeki altın madeninin yığın liç alanında, toprak kayması meydana geldiği ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Ekipler, bölgede arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Vali Hamza Aydoğdu da bölgeye giderek incelemede bulundu, ekiplerden bilgi aldı.

Aydoğdu, AA muhabirine, bölgedeki çalışmaları takip ettiğini belirterek, "Toprak altında kalanlar var, sayı net değil. Arama kurtarma çalışmalarımız başladı." dedi.

Belediye Başkanı Bekir Aksun ise "İlk belirlemelere göre toprak altında 9 kişi gibi gözüküyor. 10-12 kişi olarak orada bulunan arkadaşlar ifade etti. Umarım inşallah daha fazla kayıp yaşanmaz. Bunlar da kurtarılır. Kayıp vermeden kurtarırsak çok sevinmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Habertürk TV'ye açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı: 

"Öğleden sonra 14.28 sıralarında Erzincan İliç ilçemizde özel sektöre ait maden ocağında toprak kayması meydana geldi. Madenden çıkarılan toprakların istiflendiği büyük alan var. O alanın kayması sebebiyle maalesef 9 çalışanımızdan haber alınamıyor. Onların toprak kaymasının altında kaldığı değerlendiriyor. İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı olarak seferberlik haline geldik. 3. Ordu, Mehmetçik, Jandarma, polis 400'ün üzerinde arama kurtarmayla ilgili çalışanlarımız var. Ne ihtiyaç olursa yönlendirdik, daha da takviye yapıyoruz. Geceyle ilgili tedbirlerimizi aldık. Adalet Bakanımız açıklamasını yaptı, savcılar görevlendirildi. Bakan yardımcılarımızı oraya gönderdik. Şu anda an be an takip ediyoruz. Bir yandan da Antalya ile ilgili meselemiz var. Su taşkınlarından dolayı yapmış olduğumuz çalışma var. Dualarımız buradaki kardeşlerimizin üzerine olsun diyoruz. Onlara, yakınlara hayırlı bir haber veririz diye dua ediyoruz. Net bildiğim bir meselede kesinlikle bilgi veririm. Şu anda arama kurtarma yönüne, bir an önce vatandaşlarımıza ulaşmaya odaklandık. Bu konuyu aydınlatma görevi olan sayın Adalet Bakanı Yılmaz Bey savcıları görevlendirdi. Ortaya çıkınca hep birlikte bilgilendireceğiz."

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı: 

"Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz. Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi. Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Editör: Gürel Yurttaş