Kahramanmaraş’taki Mimar Sinan Mahallesi’ne bağlı Alparslan Türkeş Bulvarı’nda 8 katlı Ezgi Apartmanı, 7,7’lik depremde yerle bir olmuştu. 35 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişininse yaralandığı faciada yargı yolu açıldı.

8 katlı apartman depremde çökmüş, 35 kişi hayatını kaybetmişti. Facianın ardından ortaya “depremden 6 yıl önce, zemin kattaki pastanenin kolonlarının kesildiği” iddiası atıldı. Yapılan incelemelerse, bu iddiayı doğruladı. 

Hayatını kaybedenlerin yakınları zemin kattaki pastanenin 6 yıl önce kolon kestiğini ve binanın bu nedenle yıkıldığını öne sürdü. İddialar üzerine savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti, dükkanda 40 santimetre çapında kolon kesildiğini tespit etti.

Bunun üzerine pastane işletmecileri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel, gözaltına alındı. Kervancıoğlu ve Pekel, savcılık sorgularında suçlamaları reddetti. Dekoratif olarak bir döner merdivenin kaldırıldığını öne sürdü.

İfadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen Sami Kervancıoğlu ile Mustafa Pekel, yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Soruşturma devam ederken apartmanla ilgili toplanan tüm rapor, belge, numune, fotoğraf ve videolar, nihai rapor için bilirkişiye gönderildi ve 48 sayfalık rapor hazırlandı. Raporun sonuç kısmında, binanın projesinden farklı olarak ilave bir kata sahip olduğu, mevcut taşıyıcı elemanlarının donatı detaylandırmasında kolon ve perde duvarların etriye aralıkları, kanca özellikleri, bindirme boyları gibi yetersizlikler olduğu belirtildi.

Kolonlar kesildi

Dosyadaki fotoğraflar incelendiğinde, demirle güçlendirilen fretli kolonun ve donatılarının kesildiği kanaatine varıldı.Rapor, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Raporun ardından savcı, işletmeciler Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel hakkında yakalama emri çıkarılmasını talep etti.

 Talebi değerlendiren Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Kervancıoğlu ve Pekel hakkında taksirle ölüme neden olma suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Polis ve jandarma ekiplerince aranan şüpheliler, yakalandıklarında cezaevine teslim edilecekler.

Uyumak için girdiği otogar mescidinde ölü bulundu! Uyumak için girdiği otogar mescidinde ölü bulundu!

Editör: Nehir Durdağı