Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 35'e çıkardı. Peki 2024 yılında asgari ücret zammı ne olur? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş merak edilen soruları milliyet.com.tr'ye cevapladı.

ZAM FARKI NE KADAR OLUR?

Kurtuluş, yaptığı açıklamada "Enflasyon öngörümüz yüzde 70’lerde gerçekleştiği için ikinci altı aylık enflasyon farkı olarak SGK, Bağ-Kur, memur emeklileri ve memurlara yüzde 42-43 bandında bir enflasyon farkı çıkacaktır." dedi.

Kurtuluş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme zammı ilave edilecektir. Memur ve memur emeklilerinin yüzde 50 oranında zamlı maaş alacağı kanaatindeyiz.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri için 42-43 bandında olan enflasyon farkının 6-7 puanlık refah payı dokunuşu ile yüzde 50’ye tamamlanacağı öngörüsündeyim.

TEK ORAN BEKLENTİSİ

Memur, memur emeklisi, asgari ücret ve emeklilere tek bir oran yapılacağı ve yüzde 50 oranında bir yıl sonu zammı olacağını bekliyorum.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

TÜİK açıkladı: İşte mayıs ayı konut satış fiyatları! TÜİK açıkladı: İşte mayıs ayı konut satış fiyatları!

Asgari ücretin enflasyonun üzerinde artışla yeni yılda belirleneceğini düşünüyorum. Burada yılın ikinci altı ayı için yüzde 42-43 arası bir enflasyon olacağını düşünecek olursak asgari ücrete 6-7 puanlık bir refah payı dokunuşu ile yüzde 50 artış yapılacaktır.

Editör: İrem Nur Kaya