Gelir İdaresi (GİB) tarafından resmi internet sitesinde yurtdışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin bir açıklama yayımlandı. Yayımlanan duyuruda vatandaşların spekülatif haberlerle mağdur olmaması için uyarıda bulunuldu.

GİB tarafından  yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

''Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır. Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Prof. Dr. Çetin Yetkin hayatını kaybetti. Çetin Yetkin kimdir? Prof. Dr. Çetin Yetkin hayatını kaybetti. Çetin Yetkin kimdir?

Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır.Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez.Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

Editör: Nehir Durdağı