Bakan Çavuşoğlu'ndan canlı yayında "Turkey" diyen muhabire ince ayar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İrlanda ve Norveçli mevkidaşlarıyla birlikte yaptığı basın toplantısında kendisine soru yönelten yabancı bir muhabirin "Turkey" ifadesini kullanmasına tepki gösterdi

Bakan Çavuşoğlu'ndan canlı yayında "Turkey" diyen muhabire ince ayar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney ve Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında üç bakana gazeteciler tarafından sorular yöneltildi.

Bakan Çavuşoğlu'na soru yönelten yabancı bir muhabir "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı çıktı. Bu karşı çıkma durumu ne zamana kadar devam edecek?" diye sordu.

Soruda "Turkey" ifadesini kullanan muhabire Bakan Çavuşoğlu uyarıda bulundu. Çavuşoğlu muhabiri "Türkiye demek istediniz herhalde" sözleriyle uyardı. Muhabir ise "Elbette" yanıtı verdikten sonra soruyu Türkiye ifadesini kullanarak yeniden sordu.

Gerekli uyarının ardından soruya yanıt veren Çavuşoğlu, "Bu iki ülkenin bize vereceği cevaba bağlı. Endişelerimizi de beklentilerimizi de hem NATO'ya hem iki ülkeye açık bir şekilde ilettik. Bize gönderilen belgelerin beklentilerimizi karşılamaktan uzak olduğunu söyledik. Bir müzakere zemini olacaksa bizim gönderdiğimiz belge üzerinden olması gerekiyor. Bunu NATO Genel Sekreteri'ne söyledik. Ne zaman diye sorulmaz, çünkü bu ülkeler bizim beklentimizi karşılayacaklar, top şu an da onlarda." diye konuştu.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e talebinin ardından yabancı dillerde "Turkey" olarak kullanılan ülke ismi, "Türkiye" olarak değiştirilmişti. BM Güvenlik Konseyi'nde ülke ismi ilk kez "Turkey" yerine Türkiye olarak kullanılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER