Naci Görür'den İstanbul depremi açıklaması: İsyan ediyorum, çocuk musunuz ya?

Ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

Naci Görür'den İstanbul depremi açıklaması: İsyan ediyorum, çocuk musunuz ya?

İstanbul'da, 39. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında Büyükçekmece Belediyesi´nce düzenlenen "Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm" konulu söyleşiye katılan  Prof. Dr. Naci Görür çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Görür, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye´de hiçbir kurumun depreme hazır olduğuna inanmiyorum.

Elektrik enerjisi ve İGDAŞ ile konuştuğunuz zaman "bizim her şeyimiz tamam, biz hazırız" diyorlar. Ben Türkiye´de hiçbir kurumun depreme hazır olduğunu görmedim. Hani bizim hayat yolları dediğimiz kanalizasyon, içme suyu, ulaşım, iletişim güya 99´dan beri hazır. Ama son küçük bir deprem oldu yine telefonlar bütün iletişim sistemleri işe yaramadı.

Ben onlardan öyle bilgi alamıyorum, bir şey de söylemiyorlar. Bir hükümetle belediye kol kola vermezse İstanbul´u depreme hazırlayabilir misiniz? Çocuk musunuz ya? Böyle şey olabilir mi? Peki benim halkım buna nasıl müsaade eder, nasıl hoş görür bunu? Yani belediye ve hükümetin birlikte iş birliğiyle İstanbul´u depreme hazırlaması lazım.

Ama hep ayrı telden çalınıyor maalesef. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. İsyan da ediyorum, söylüyorum ama yapacak bir şey yok. Şimdi dolayısıyla onu ben bilemiyorum. Büyük bir ihtimalle daha önce olduğu gibi elektrikler kesilecektir umarım dedikleri gibi uzun sürmesin.

Ama aynı şey su için de geçerli. İstanbul´da mesela bugün İSKİ yüzde 90 kapasite ile su tedariki yapıyorsa Allah korusun yarın o yüzde 30´a düşse ne yapacağız? Ne yapacağız ya? Deprem, deprem bu! Yangını bir tarafta, kirliliği bir taraftan inanılmaz şeyler olabilir. Su olmadığı zaman nasıl yaşanır?" 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER