AK Partili Nihat Zeybekçi'den İsrail açıklaması: Katliamı kınıyoruz ama ticaret ayrı AK Partili Nihat Zeybekçi'den İsrail açıklaması: Katliamı kınıyoruz ama ticaret ayrı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıdada halkın sağlığını tehlikeye atan işletmelerle ilgili yeni bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Yeni sistemle birlikte; fahiş fiyatla kararlılıkla mücadele edeceklerini kaydeden Yumaklı, "Toplumun takibi açısından online olarak herkesin rahat şekilde takip edeceği bir sistemi getiriyoruz" dedi.

Tarım konusunun küresel ölçekteki yeri ve önemine işaret eden Bakan Yumaklı, bütün dünyada tarımın milli güvenlik meselesi olarak kabul edildiğini söyledi.Yumaklı, gıda sağlığı ve fiyatlarındaki sürecin takibiyle ilgili ise yeni sistemin devreye gireceğini ifade etti.

İbrahim Yumaklı, "Bundan önceki dönemlerde kanunun 'bunlar teşhir edilebilir' yönetmeliğiyle birlikte zaman zaman listeler yayınlanmış ama bunların arasında belli dönemler olduğu için tartışma konusu olmuş. Bununla ilgili çalışmamız tamamlanmak üzere. Bundan sonraki dönemde gıdayla alakalı hangi türde olursa olsun halkımızın eş zamanlı görebileceği bir sistemi uygulamaya koyacağız. Online olarak herkesin rahat bir şekilde takip edebileceği bir sistemi getiriyoruz”  dedi.

Yumaklı, tarım ve gıdada fahiş fiyat artışlarının pandemiyle başladığını, bu sürecin Rusya-Ukrayna savaşıyla da devam ettiğini kaydetti.

Tüm sektörlerde Ticaret Bakanlığı'yla koordineli hareket ettiklerini ifade eden Yumaklı, "Fahiş fiyatlarla mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Editör: Nehir Durdağı