Bulgaristan'dan Türkiye'ye: 'Sınıra 1000 asker göndermeye hazırız'

Suriye İdlib'te yaşanan son durumdan sonra Türkiye sınır kapılarını açtı, mültecilerin Avrupa'ya geçişi için denetimleri serbest bıraktı. Bunun üzerine Bulgaristan'dan Türkiye'ye flaş bir yanıt geldi ve "'Sınıra 1.000 asker göndermeye hazırız' dedi

Bulgaristan'dan Türkiye'ye: 'Sınıra 1000 asker göndermeye hazırız'

Bulgaristan Savunma Bakanı Krasimir Karakçanov, Bulgar polisinin sabah saatlerinde, yaklaşık 30 kişiden oluşan iki grubun Türkiye'den ülkeye girişini engellediğini söyledi.

Karakçanov, “Yeni koronavirüsüne karşı önlemleri artırdığımız bu dönemde büyük bir göçmen akınına izin vermeyeceğiz” dedi.

Bulgaristan Savunma Bakanı, gerekmesi halinde Türkiye sınırına 1.000 asker ve çok sayıda teçhizat göndermeye hazır olduklarını kaydetti.

Karakçanov’un açıklamaları, Türkiye'nin göçmenlerle sığınmacıların Avrupa'ya geçişi için sınırlarını açmakta olduğu iddiasının ortaya atılmasını izledi.

Suriye'nin İdlib vilayetinde Türk askerlerinin öldürülmesinin ardından, Reuters haber ajansı dün gece, üst düzey bir Türk yetkilinin ‘Türkiye'nin Suriyeli göçmenlerin Avrupa'ya geçişine engel olmayacağı’ yolundaki açıklamasını duyurmuştu.

Ancak Ankara'dan sığınmacı politikasında değişikliğine gideeğine dair resmi bir açıklama gelmiş değil.

Bulgaristan’ın Türkiye ile 300 kilometre genişliğinde bir kara sınırı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER