Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan Hamas yetkilisi Ebu Hamid, ellerindeki İsrailli rehineleri ateşkes sağlanana kadar bırakmayacaklarını açıkladı.

Görüşmede rehin alınan Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) vatandaşlarının tahliyesi ele alınırken Hamas temsilcisi Ebu Hamid, Rus Kommersant gazetesine açıklamalarda bulundu.

Hamas yetkilisi Ebu Hamid,Rusya 'nın başkenti Moskova’ya ziyaret gerçekleştirdi. Hamid, "Ateşkese kadar rehineleri serbest bırakmayacağız" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından Rus haber ajanslarına yapılan açıklamada, Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk'un da yer aldığı heyetin Moskova'yı ziyaret ettiği belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan bir başka açıklamada da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri'nin de temaslarda bulunmak üzere Moskova'ya geldiği belirtildi.

İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı! İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı!

Görüşmede rehin alınan Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) vatandaşlarının tahliyesi ele alınırken Hamas temsilcisi Ebu Hamid, Rus Kommersant gazetesine açıklamalarda bulundu.

Rehinelerin serbest bırakılmasının zaman alacağını belirten Ebu Hamid, "7 Ekim'de İsrail'den Gazze’ye götürülen rehinelerin tespit edilmesi için zaman lazım"  ifadesini kullandı. Rehinelerin bulunmak için sakin bir ortam gerektirdiğini sözlerine ekleyerek "İsrail saldırılarında yaklaşık 50 rehine öldü" dedi.

"Rusya dost bir ülkedir"

Ebu Hamid, Moskova'daki temaslarda Rus tarafına 7 Ekim'de, Filistin'den İsrail'e yapılan saldırıların gerekçelerini anlatarak; "Rusya, Filistin halkı için dost bir ülkedir ve Filistin halkının tüm temsilcileriyle ilişkilerini sürdürüyor. Kendileriyle çeşitli konularda her zaman istişare etmeye hazırız" şeklinde konuştu.

İsrail ziyareti kınadı

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımında ise;

'Hamas'ın DEAŞ'tan daha kötü bir terör örgütü' olduğunu belireterek, Hamas liderliğinin 1400 İsraillinin ölümü, 220 kadar İsraillinin esir alınmasından sorumlu olduğunu savundu. İsrail'in Hamas'ın üst düzey yetkililerinin Moskova'ya davet edilmesini kınayarak, bunun terörü desteklemek ve Hamas teröristlerinin katliamlarını desteklemek anlamına geldiğini öne sürdü. İsrail, Rus hükümetinden Hamas heyetini derhal sınır dışı etmesini istedi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 298 artarak 7 bin 326'ya yükseldi. Katledilenlerin 3 bin 38'inin çocuk olduğu öğrenildi.

Editör: Nehir Durdağı