İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nde  açıklamalarda bulunan İmamoğlu, "Bu akşam saat 21.00-22.00 civarında İstanbul'da etkili bir yağış süreci başlayacak. Acil durum olmadıkça araçla dışarı çıkmayın." dedi.

 'Ortalama 1 yılda alacağı yağışı 3 günde almış olacak'

Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada;

 "Bu akşam saat 21.00-22.00 civarında İstanbul'da etkili bir yağış süreci başlayacak. Bölgesel olarak 100 kiloyu aşacak bir yağış miktarı ihtimali yüksek. Örneğin bazı ilçelerde son yağışların üstüne böyle bir yağış, ortalama 1 yılda alacağı yağışı oralar 3 günde almış olacak. İklim değişikliğinin yarattığı değişiklikler hayatı derinden etkiliyor. Etkili hazırlıkları bütün arkadaşlarımla yapıyoruz. İBB 5 bin 500'lere çıkan kadrosuyla alarm dilimi içerisinde sahada. Araç ve iş makinesi sayımız da 2 bin 43 olacak" İfadesini kullandı.

Marmara Denizi'nde korkutan deprem Marmara Denizi'nde korkutan deprem

‘Gerekli  tedbirleri aldık’

İş yerleri ve bodrum katlarda imalat yapan kuruluşlara uyarıda bulunan İmamoğlu, "Buraların azami dikkat etmesi gerek. Acil durum olmadıkça araçla dışarı çıkmayın. Belli bir sahayı yöneten kuruluşların veya işletmelerin, kendi sahalarında olan kanal temizliklerini yapmaları, tıkanıkların önceden tedbirlerini almış olmaları baskınların önünü kesecektir. Bazen küçük bir poşet dahi kanalın girişini etkiliyor ve bir anda koca bir altgeçitte su birikintilerinin sebebi olabiliyor. İlçe belediyelerimizin de kendi sahalarında tedbir almaları önemli" dedi.

Yağıştan etkilenmesi muhtemelen sokak hayvanlarına ilişkin olarak çalışma yaptıklarını kaydeden İmamoğlu, "Sokak canlılarını da önemsiyoruz. Hayvancılıkla uğraşılan alanları da takip ediyoruz. Gerekli tedbirleri aldık"  söyleminde bulundu

27 il için uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre bugün, İstanbul, Antalya, Bolu, Bursa, Denizli, Kocaeli, Muğla, Sinop, Zonguldak, Yalova, Afyonkarahisar, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Eskişehir, Isparta, Kastamonu, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Bartın, Karabük, Düzce için sarı uyarı yapıldı.

Hatay, Adana ve Osmaniye için ise turuncu kodlu uyarı yapıldı.

Editör: Nehir Durdağı