Altın ve para piyasası uzmanı İslam Memiş, Ramazan Bayramı öncesi altın fiyatlarına dair çarpıcı değerlendirmelerde bulunarak yatırımcıları uyardı.

"HEDEFİMİZ BURASI"

Memiş, borsaya ilişkin yaptığı değerlendirmede "Borsa İstanbul 9040 puanda, yüzde 2.66'lık yükseliş vardı. Tepki yükselişidir. Önemli olan 9400 üzerinde tutunabilecek mi? Hedefimiz burası. 9400'ü geçemeyen borsa satıcılı devam edecektir." dedi.

"DOLAR'DA BEKLENTİ 40-45 TL"

Dolar kuru hakkında beklentisini koruduğunu da ifade eden İslam Memiş “Dolar TL stabil bekleyişine devam ediyor. Yıl içindeki 40-45 lira bandı beklentimiz devam ediyor dolar/TL kurunda" ifadelerini kullandı.

Yeni vergiler geliyor. Asgari gelir de var Yeni vergiler geliyor. Asgari gelir de var

"6 AY SONRA NE DEMEK İSTEYECEĞİMİ ANLAYACAKSINIZ"

Ekonomist İslam Memiş, serbest piyasa ile ekran fiyatları arasındaki makasın kapandığına dikkat çekerken “Euro/TL kuru 35.07 seviyesinde. Serbest piyasalarda birebir aynı. Euro/dolar paritesinde 1.0750 desteği takip edeceğimi ifade etmiştim. Euro/dolar paritesi tekrar 1.08 altına sarktı. Dolar endeksi 104 üzerine atak gerçekleşince paritede çekilme kaçınılmaz oldu. Elinde dolar varsa al euro'yu bak işine. Elinde TL varsa, döviz seviyorsan o zaman dolar değil de euro al. Euro/dolar paritesi oldukça düşük. Kur da stabil. Euro ise ucuz. O yüzden euro'yu tercih edersen, 6 ay sonra ne demrk istediğimi anlarsın" dedi.

"FİYATLAR GERÇEKÇİ DEĞİL"

Ons altında yaşanan yükselişleri gerçekçi bulmadığını belirten Memiş “Ons altın tarafında 2208 dolar var. 2216 dolara kadar hızlı yükseliş gördük. Beklentimiz 2125 dolardı. Beklentimizde değişik yok, olsaydı söyleriz. Neden bu kadar agresif yükseldi. Dolar endeksi yükseldi, onsun da gerilemesi lazım ama ne hikmetse agresif yükseliş var. Çünkü merkez bankalarının alım talebi var ve jeopolitik riskler var. Bana kalırsa bu fiyatlar balon, satışlar bekliyorum. 2090 ihlal edildi, 2200 dolar ihlal edildi. Bu yükselişleri sağlıksız buluyorum. Bu fiyatlar geri gelecektir. 2160 dolardan başladı bu yükselişler. Tam 56 dolar yükseldi. 7 günde ons altın 56 dolar yükseldi." ifadelerini kullandı.

"SEPETİ DOLDUR TATİLİNE ÇIK, KAFAN RAHAT OLSUN"

Ekonomist İslam Memiş, gram altının en az 100 TL değer kazanması gerektiğine vurgu yaparak “Gram altın 2500 civarında olmalıydı serbest piyasalarda. Olmadı çünkü fiyatlarda gerileme beklediğimi söyledim. İşçilikte gerileme, arz tarafındaki problemler gidecek dedim. Ons altında 56 dolarlık yükselişe rağmen işçilik geri çekildiği için gram altında normalleşme başladı. Gram altında düşüşleri yazdım, bunlar kalıcı değil, yön yukarı demiştim.” dedi.

Gram altın için 2400 lira altındaki rakamlar alım fırsatı olduğunu belirten Memiş “Al, sepetine koy, sırtına yaslan, bayram tatiline çık veya çıkma. Sen sepetini doldur, tatiline çık, kafan rahat olsun. Çünkü 3000 ve 3500 lira beklentimiz devam ediyor. Burada bozulma yok, kademeli alım yap.” ifadelerini kullandı.

Editör: İrem Nur Kaya