Altın ve para piyasası uzmanı İslam Memiş, yatırımcılara hayati uyarılarda bulundu. Dolar, euro, altın ve borsa yatırımcısını ilgilendiren kritik açıklamalarda bulunan Memiş, Fed'in yılın son faiz kararı üzerinden piyasalarda yaşanabilecek gelişmeleri değerlendirdi.

GÖZLER FED FAİZ KARARINDA

İslam Memiş şöyle dedi:

"Piyasaların gözü bugün Fed kararında olacak. Amerika Merkez Bankası (Fed), bu akşam yılın son faiz kararını açıklayacak. Fed’in faizlerde bir değişikliğe gitmeyeceği, pas geçeceği bekleniyor. Fed, faiz kararını açıkladıktan sonra Başkan Jerome Powell’ın açıklamaları önemli olacak. Piyasalar, Fed’in “Ne zaman faiz indirimlerine başlayacağının” ip ucunu arayacak. Piyasanın genel kanısı Fed’in 2024’ün ikinci ya da üçüncü çeyreğinde faiz indirimine başlayacağı yönünde.

PİYASALARI ETKİLEYECEK 5 GELİŞME

Fed’in faiz indirimine başlaması diğer merkez bankalarını da harekete geçirecektir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dâhil."

"Peki bu gelişmeler Türkiye’yi ve Türk piyasalarını nasıl etkiler?

2- Küresel borsaların pozitife dönmesi en çok BİST100 endeksine yarayabilir.

Endeks 2024’de 10-15 bin puan aralığında kalabilir.

3- Dolar uluslararası piyasalarda değer kaybedebilir.

Bugün 103-104 bandında olan dolar endeksi (dxy), 92 seviyesine kadar gerileyebilir. (Dolar/TL kuru değil, dolar endeksi)

4- EUR/USD paritesinde yükselişler görülebilir. Bugün 1,08 seviyesinde olan parite, 1,12-1,15 hatta 1,17 seviyesine kadar yükselebilir.

5- Dolar endeksinin (dxy) gerilemesi, EUR/USD paritesinin yükselmesi Türkiye ekonomisini pozitif destekler. Çünkü euro ile satan, dolar ile satın alan bir ülkeyiz. Bu gibi nedenler bizim pozitif ayrışmamız açısından önemli.

"2024'TE DOLARDAN UZAK DURMAK GEREK"

Yani, Fed’in bugünkü kararı bizim için oldukça önemli ve tarihi bir karar olduğunu söyleyebilirim.

Doları olan ne yapsın? Fed’i yani doların anavatanındaki gelişmeleri takip ediyoruz. Haliyle doları olanların da karar vermesi gerek.

Elinde doları olan, dolar karşısındaki enstrümanlara (euro, sterlin, altın, gümüş) parite üzerinden geçiş yapmak için köprüden önce son çıkışta. 2024’de dolardan uzak durmak gerek!"

Editör: İrem Nur Kaya