İsrail ile Hamas arasında gerçekleşmesi beklenen esir takası anlaşmasının detayları belli oldu.İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen yaptığı açıklamada, Gazze'deki rehinelerle ilgili sürecin yarın başlayacağını duyurdu. Eli Cohen yaptığı açıklamada, Gazze'deki rehinelerle ilgili sürecin yarın başlayacağını açıkladı. Hamas açıklamasına göre rehine takası yarın saat 10'da gerçekleşecek.

İsrail ile Hamas, Katar ve Mısır'ın arabuluculuğunda esir takası anlaşmasına vardı.Tel Aviv yönetimi, esir takası anlaşmasını kabul ettiğini Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğinde dün akşam toplanan ve yaklaşık 6 saat süren kabine toplantısı sonrası yazılı açıklamayla duyurdu.Buna göre Hamas ve İsrail rehine takası ve dört günlük insani ara konusunda anlaştı.Hamas dört günde 50, İsrail ise 150 rehineyi serbest bırakacak.Çatışmalara verilecek aranın tarihi, gün içerisinde açıklanacak.

Konuya ilişkin Hamas cephesinden yapılan açıklamaya göre, İsrail ile çatışmalara insani ara verilmesi için sağlanan uzlaşının yarın saat 10.00'da yürürlüğe gireceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı ise şu ifadeleri kullandı.

"İsrail güçlerinin altı haftadan uzun süredir saldırılarının devam ettiği Gazze’de çatışmalara 4 günlük insani ara ilanı konusunda taraflar arasında mutabakata varılmasını, akan kanın bir nebze olsun hafifletilmesi bakımından olumlu bir gelişme olarak görüyoruz.

Rehine ve tutukluların bir kısmının serbest bırakılmasını ve Gazze’ye girişine izin verilen insani yardım miktarının artırılmasını da kapsayan mutabakata tam riayet edilmesini bekliyoruz.Bu insani aranın, çatışmaların bir an önce tamamen sona erdirilmesine yardımcı olmasını ve iki devletli çözüm temelinde, adil ve kalıcı bir barışa yönelik bir süreci başlatmasını temenni ediyor, Katar’ın bu mutabakata varılmasını sağlayan çabalarını takdirle karşılıyoruz."

Ateşkes ve esir takası detayları

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası anlaşmasının detayları, yapılan resmi açıklamaların yanı sıra basına yansıyan haberlerle gün yüzüne çıkmaya başladı.Ateşkes anlaşması insani, tıbbi yardım malzemeleri ve yakıt yüklü yüzlerce tırın Gazze'ye girmesine imkan tanıyacak.Hamas'ın 4 gün sonunda ek olarak 10 İsrailli rehine bırakması halinde 1 gün daha ateşkes ilan edilecek.

6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Ateşkes, anlaşmadan 24 saat sonra başlayacak. Ayrıca ateşkes sürecinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki hava trafiğinin tüm gün, kuzeyinde ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günlük 6 saat durdurulacağı ifade edilirken, İsrail güçlerinin tüm Gazze Şeridi'nde kimseyi alıkoymama ve kimseye saldırmama esasına bağlı kalacağı kaydedildi.

İsrail'e göre, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.50 esir kademeli olarak serbest bırakılacak.İsrail basınına konuşan kaynaklar, Hamas'ın elindeki esirleri aşamalı olarak serbest bırakacağını belirtti.

Hamas'ın 4 gün boyunca her gün 12 veya 13 esiri serbest bırakacağı ifade edildi. İsrail de serbest bırakabileceği 300 kişilik bir liste oluşturdu.Listede 287 çocuk, 13 kadın bulunuyor.

Editör: Nehir Durdağı