İsrail, Gazze'nin kuzeyindeki Er-Rimal Mahallesi'nde hükümete ve Hamas'a ait kurumların ve onlarca binanın olduğu bölgenin hemen hemen  tamamını bombaladı.

İsrail'in saldırıda bulunduğu bölge saldırı nedeniyle boşaltıldı. Saldırı nedeniyle boşaltılan ancak öncesinde bölgedeki kurumlar arasında, Hamas'ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar ve Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ofisleri ayrıca Yüksek Yargı Konseyi binası da bulunuyordu.

Saldırılar nedeniyle bölgedeki binaların hemen hemen tamamının yıkıldığı, patlama seslerinin yanı sıra bölgeden siyah dumanlar yükseldiği belirtildi.Saldırının düzenlendiği "Filistin Camisi Meydanı" adıyla bilinen bölgede, hükümete ve Hamas'a ait kurumlar, onlarca bina ve yüzlerce konut yer alıyordu.

Gazze-22

Gazze'de son durum

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini aştı, 53 bin 320 kişi de yaralandı. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim'de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200'ü kadın olmak üzere, 20 binden fazla Filistinli öldürüldü, 52 bin 320 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 137'si karadan işgal sürecinde olmak üzere 469 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.


 

Editör: Nehir Durdağı