İsrail, Hamas'ın ateşkese onay verdiği bir dönemde Gazze'nin güneyindeki Refah'a saldırılarını sürdürme kararı aldı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafının 'kontrol altına alındığını' ileri sürdü.

Açıklamada, ordunun dün geceden bu yana Refah'ın doğusundaki 'belirli bir bölgede' faaliyet gösterdiği, çoğu sivilin ve bazı uluslararası kuruluşların tahliye edildiği aktarıldı.Reuters'a konuşan Gazze Sınır İdaresi sözcüsü ise, İsrail tanklarının Refah Sınır Kapısı'na konuşlandığını  sınırın kapatıldığını belirterek sınırdan yardım geçişlerinin durdurulduğunu aktardı.

İsrail, 7 Ekim sonrası yerinden edilmiş yaklaşık 1.4 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'ın tahliyesini istemişti. Refah'ın doğusunda barınan 100 bin kişi için tahliye emri veren ordu, gün içerisinde bölgeye hava saldırılarını sürdürmüştü. 

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan haberde , İsrail askeri araçlarının, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı'na yaklaşık 200 metre mesafede konuşlandığı belirtilmişti. İsrail ordusunun bölgedeki bazı binaları roketlerle hedef aldığı aktarılan haberde, İsrail topçu birliklerinin de Refah Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'na yakın bölgelere atışlar yaptığı kaydedilmişti.

Mısır sınırındaki Refah kenti İsrail kontrolünde olmadan Gazze'nin dışarıya açılan tek kapısı. Gazze ile Mısır arasındaki tek sınır geçişi olduğu için bölgeye insani yardım buradan sağlanıyor.

Açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ve Hamas'a anlaşma çağrısı yaptığını hatırlatarak "Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat ve Refah'a kara saldırısı kabul edilemez" dedi.Guterres, Refah'a kara saldırısının korkunç insani sonuçları olacağını ve bölgeyi istikrarsızlaştıracağını  belirtti.

Yaklaşık 1.4 milyon kişinin sığındığı Refah'a kara saldırısı başlatan İsrail, Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafının 'kontrol altına alındığını' bildirdi.

İsrail, Hamas'ın ateşkese onay verdiği bir dönemde Gazze'nin güneyindeki Refah'a saldırılarını sürdürme kararı aldı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafının 'kontrol altına alındığını' iddia etti.

Açıklamada, ordunun dün geceden bu yana Refah'ın doğusundaki 'belirli bir bölgede' faaliyet gösterdiği, çoğu sivilin ve bazı uluslararası kuruluşların tahliye edildiği aktarıldı.

Editör: Nehir Durdağı