İsrail bu sabah Suriye'nin başkenti Şam'ın çevresine füze saldırısı düzenledi. İran, bu saldırıda bölgede askeri danışman olarak görev yaptıkları belirtilen 2 Devrim Muhafızları Ordusu mensubunun hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsrail ve Hamas arasında uzlaşmaya varılan geçici ateşkesin dün sabah itibarıyla sona ermesinin ardından İsrail'in Suriye'ye de saldırı düzenlediği iddia edildi.

Suriye ulusal televizyonunun haberine göre İsrail, Suriye'ye yönelik saldırıları kapsamında son olarak bu sabah erken saatlerde Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki askeri noktaları füze saldırısıyla vurdu. Bu arada Suriye ordusu yaptığı kısa açıklamada, yerel saatle 01.35 sularında İsrail'in Golan Tepeleri yönünden Şam civarındaki bazı askeri noktaları hedef alan bir hava saldırısı düzenlediğini belirtildi. Açıklamada hava savunmasının füzelerin çoğunu düşürdüğü ve kayıpların maddi hasarla sınırlı kaldığı belirtildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Suriye devlet haber ajansı SANA'ya konuşan bir askeri kaynak, İsrail güçlerinin Golan Tepeleri yönünden hava saldırısı düzenlediğini, saldırıda başkent Şam çevresindeki bazı noktaların hedef alındığını bildirdi. 

İsrail İran'a saldırdı. Şiddetli patlama sesleri İsrail İran'a saldırdı. Şiddetli patlama sesleri

İran devlet basınına yansıyan haberlere göre, Suriye'de askeri danışman olarak bulunan iki İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu İsrail'in saldırısında öldü.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Devrim Muhafızları açıklamasında saldırıyla ilgili ayrıntı verilmedi. Reuters, bunun 7 Ekim'de başlayan İsrail-Hamas çatışmalarında İran'ın bildirdiği ilk can kaybı olduğunun altını çizdi. 

Devrim Muhafızları Ordusu'nun yazılı açıklamasında, Suriye'de Muhammed Ali Atayi Şurçe ve Penah Takizade adlı iki ordu mensubunun İsrail saldırısında öldürüldüğü bildirildi. Saldırıda hayatını kaybeden iki Devrim Muhafızları Ordusu askerinin "askeri danışman" olarak Suriye'de bulunduğu kaydedildi. İran, Suriye'de bulunan Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarını "askeri danışman" olarak nitelendiriyor.

İsrail-Lübnan sınırında saldırılar

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nde geçici ateşkesin 1 Aralık'ta sona ermesinin ardından İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları yeniden başlamış, aynı zamanda İsrail-Lübnan sınırında Hizbullah ile olan karşılıklı saldırılar da şiddetlenmişti. 

Lübnan basınına yansıyan haberlere göre, İsrail ordusu, dün, Lübnan'ın güney bölgesindeki Lebbune ve Ayta eş-Şaab beldelerinin yakınlarını topçu atışlarıyla hedef aldı, Hizbullah da sınırda İsrail'e ait üç noktayı vurduğunu açıkladı. İsrail'in saldırılarında biri Hizbullah mensubu olmak üzere Lübnan'da üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Editör: Nehir Durdağı