İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya'daki bir binaya düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 100'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail saldırısı, Cibaliya'da yüzlerde kişinin yaşadığı bir binayı hedef aldı. İsrail'in füze saldırısının Obeid ailesine ait bir binayı hedef aldığı aktarılan haberde, yaklaşık 100 kişinin saldırı sonucu hayatını kaybettiği, bu kişilerin arasında kadın ve çocukların da olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bölgeden basına yansıyan haberlere göre, onlarca kişinin de yaralandığı saldırının ardında pek çok kişi enkaz altında kaldı. Olay yerinde arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, saldırı sonrası kaç kişinin kayıp olduğu netlik kazanmadı.

İsrail İran'a saldırdı. Şiddetli patlama sesleri İsrail İran'a saldırdı. Şiddetli patlama sesleri

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda 4 günlük geçici ateşkes sağlanmasına ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı. Varılan rehine takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli rehine, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli serbest bırakıldı.

İsrail ordusu 1 Aralık'ta geçici ateşkesin sona ermesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na göre, o günden bu yana İsrail'in Gazze'ye saldırılarında en az 193 kişi hayatını kaybetti, 650 kişi yaralandı.

Editör: Nehir Durdağı