İsrailli yetkililer Gazze'den Mısır topraklarına kadar uzanan, kapsamı ve karmaşıklığı daha önce görülmemiş büyüklükte olan Hamas'a ait yeni bir tünel keşfedildiği açıkladı.

İsrail medyasında yer alan habere göre tünelHamas'ın 7 Ekim'den önce bu kadar çok silahı nasıl stokladığını açıklayabilecek devasa bir labirent. Haberde "IDF Gazze-Mısır sınırında Hamas'ın gelişmiş yeraltı altyapısını sergileyen çok katlı tünellerden oluşan kapsamlı bir ağ ortaya çıkardı" ifadelerine yer verildi.

Seri katil dehşeti ülkeyi ayağa kaldırdı! Eşi dahil 42 kadını öldürmüş Seri katil dehşeti ülkeyi ayağa kaldırdı! Eşi dahil 42 kadını öldürmüş

Üç farklı seviyede bulunan tünellerin yer aldığı bu keşfi İsrail basını "Askerlerimizin ağzı açık kaldı" şeklinde yorumladı. 

Israel Hayom gazetesinin hazırladığı özel bir rapor, Gazze'den Mısır'a geçen  tüneli ortaya çıkaran yakın tarihli ışık tutuyor. Bu tünellerden bazılarının üç katlı olduğu belirtilirken Hamas'ın içeride hava dengesini sağlamak için oksijenleri boruyla taşıdığı bir sistem kullandığı belirtildi.

Gelişmiş üç katlı tünel ağı İsrail'in değil Mısır'ın da haberi olmadan yapıldı. Kaynaklar tünellerin Gazze'den başlayarak Mısır'a ulaştığını belirtiliyor.

İsrail ordusu  benzer tünellerin olacağını düşündüğü için tünelin etrafını kazarak genişletiyor. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli bir yetkili Gazze'den Mısır topraklarına uzanan üç katlı tünellerin keşfedildiğini doğruladı
 

Editör: Nehir Durdağı