Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladığı, kovanda yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan doğal bir arı ürünüdür. Arı sütünün içeriğinde; başka hiçbir gıdada bulunmayan 10-HDA ve Royalaktin bileşenleri yer almaktadır. Ayrıca; A, D, E ve B grubu vitaminleri, magnezyum, demir ve çinko mineralleri de doğal olarak bulunur. 

Kadın öğretmenden 4 öğrencisine cinsel istismar! Detaylar mide bulandıracak cinsten Kadın öğretmenden 4 öğrencisine cinsel istismar! Detaylar mide bulandıracak cinsten

Bütün arılar doğduklarında aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Fakat, kovanda tek bir arı, arılar tarafından içgüdüsel olarak yoğun miktarda arı sütü ile beslenir ve o arı diğer arılardan farklılaşarak kraliçe arıya dönüşür. Kraliçe arı diğer arılardan 2 kat daha fazla gelişir ve her gün kovana 2000 yumurta bırakarak koloninin devamlılığını sağlar. İşçi arılar 45 gün yaşarken, kraliçe arı hayatı boyunca arı sütü ile beslenerek 5-7 yıl arası yaşayabilir.

Kraliçe Arıların Uzun Yaşamlarının Sırrı Olan Arı Sütünün Faydalarına Değinelim;

•    Arı sütü; performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde daha enerjik hissetmeye yardımcı olur. 
•    Kadınlarda yumurta sayısını, erkeklerde ise sperm kalitesini arttırarak doğurganlık arttırıcı etkisiyle infertilite tedavisinde destek olarak kullanılır.
•    Çocuklarda büyüme ve gelişmeye katkı sağlar.
•    Zihinsel aktiviteyi geliştirir ve odaklanmaya yardımcı olur.
•    Ciltte kolajen sentezini arttırır.
•    Cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olur, böylelikle ince çizgiler ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltmaya da destek olur.
•    Eklem ve bağ doku gelişimini destekleyici özellik gösterir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır ?

Taze arı sütünü çocuklar günde ¼ çay kaşığı doğrudan, aç karnına dil altından, yetişkinler ise ½ çay kaşığı doğrudan, aç karnına dil altından tüketebilir. Ya da propolis arı sütü ham bal karışımlarından günde 1 tatlı kaşığı olarak, doğrudan ya da yoğurt, süt gibi sevilen ılık veya soğuk gıdaların içerisine ilave edilerek tüketebilir.