Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik bir düzenleme yapacağı iddialar arasında. Kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limit aylık gelirin 4 katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere  maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi planlanıyor.Yüksek taksitli harcamaların azaltılmasına yönelik taksit sayısını düşürüleceği konuşulanlar arasında yer alıyor.

Merkez Bankası mart ayında yaptığı düzenleme ile kredi kartı kullanımını kısıtlamak ve parasal sıkılaştırmayı artırmak için kredi kartı nakit avans çekim­lerinde faiz oranı yüzde 4,42'den yüzde 5'e yükseltildi. Kredili mev­duat hesabı faizi de yüzde 5'e çıkar­mıştı. Bu artışın kredi kartı kullanımını azaltmadığı görülüyor.

TCMB'den Likidite Sterilizasyonu hamlesi! TCMB'den Likidite Sterilizasyonu hamlesi!

Kredi kartında yaşanan artışı değerlendiren uzmanlar, mayıs ayında yüzde 75'i geçen enflasyonun kredi kartı harcamalarında­ki artışın temel sebebi olduğunu söylerken yıllık yüzde 80'e yaklaşan ihtiyaç kredi faizlerinin kredi kartı faizlerine oranla hâlâ çok yukarıda olmasından dolayı kredi kartı kullanımının arttığı söyleniyor.

Editör: Nehir Durdağı