Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kapsamında emekli aylığı bağlama işlemleri devam ediyor, henüz tamamlanmayan 200 bine yakın da  dosya bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerin hızlı şekilde tamamlanması için yoğun bir mesai yürütüyor.

Ekonomist Muhammet Bayram “Yoğun bir şekilde emeklilik dilekçeleri verilerek SGK’ya başvuru yapıldı. Burada memurdan kaynaklı, emeklilik işleri için verilen evraklar, bilgilerin yanlış olmasından kaynaklı bazı sorunlar ortaya çıktı.Bu sorunlarla birlikte bazı emeklilerimizin düşük de olsa maaşları daha az bir tutarda bağlanabildi. '' dedi.

İşçiler Grevde, Suç Belediye Başkanında: Elazığ'da Gerginlik Tırmanıyor İşçiler Grevde, Suç Belediye Başkanında: Elazığ'da Gerginlik Tırmanıyor

para-12

Konuyla ilgili Milliyet'te  açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı;

“Yoğun bir şekilde emeklilik dilekçeleri verilerek SGK’ya başvuru yapıldı. Burada memurdan kaynaklı, emeklilik işleri için verilen evraklar, bilgilerin yanlış olmasından kaynaklı bazı sorunlar ortaya çıktı.
Bu sorunlarla birlikte bazı emeklilerimizin düşük de olsa maaşları daha az bir tutarda bağlanabildi. Eğer emeklilik aylığı düşük olan ve daha yüksek olması gerektiğini düşünen emekliler varsa SGK’ya dilekçe verebilir.Eğer düşük hesaplandığı ortaya çıkarsa eksik aldığı ay farkları mutlak suretle kendilerine iade edilir. Burada ilgilinin emeklilik dilekçesini verdiği aylık bağlama oranları, büyüme oranları ve enflasyon rakamları burada etkendir.

emekli-maas-zammi-shutte

O yüzden emekliler daha önce emeklilik aylığı bağlanan kişi ile kendi maaşını karşılaştırırsa emekliler burada bir yanılgıya düşebilirler. Ancak emekliler SGK’ya konuyla ilgili bir dilekçe verebilirler. Eğer hesaplama yanlışsa mutlak suretle emekliye fark geri ödenir.
Eğer bir kişinin işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 öncesi ise ve primini tamamlamadıysa mutlak suretle hakkı devam ediyor. Kanuni bir düzenleme oldu.

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi varsa yaş şartı ortadan kaldırıldı ve emekliliğin yolu açılmış oldu. Primi tamamlamayan emekliler çalışarak veya borçlanma yolu ile emekli olabilirler.5 bin TL ikramiye var emeklilere verilecek. Bu kasım ayının 15’ine kadar ilgili hesaplara yatacaktır. Mutlak suretle bu ödemelerin zamanında emeklilere yatırılacağını düşünüyorum.”
 

Editör: Nehir Durdağı