Ülkede yaşanan ekonomik krizle birlikte artan pahalılığa yaptığı görsellerle dikkat çeken tasarımcı Mahir Akkoyun, bu sabah İzmir’de gözaltına alındığını duyurdu.

Akkoyun’un yaptığı, “Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde” çıkartmaları ülkenin birçok şehrindeki marketlerde ürünlerin üzerine yapıştırılmış ve bu durum sosyal medyada hızla yayılmıştı.

Bu sabah 08.30’da Twitter hesabından bir paylaşım yapan Mahir Akkoyun gözaltına alındığını ve Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğünü yazdı.

Avukat Çağdaş Çelik “İzmir'de olan meslektaşlarım lütfen bu arkadaşımıza destek olsun. Mahir gibi zekasıyla muhalefet yapan kardeşlerimizin, hukuksuzca yıldırılmasına göz yummamalıyız.” dedi.

Mahir Akkoyun'un avukatı Berfin Kaya, Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde şunları söyledi:

“Mahir bu sabah saatlerinde evinden gözaltına alındı. Gözaltına alınma sebebi Twitter'da paylaşmış olduğu tasarımlar, bu tasarımlara ilişkin Cumhurbaşkanına hakaretten şu anda gözaltında. Savcı mevcutlu istediği için adliyeye geçecek. Mahir'in paylaşımlarında herhangi bir suç yok, Cumhurbaşkanına hakaret suçu oluşmamış durumda ama yine de Mahir şu an gözaltında, birçok kurumdan da insan destek olmaya geldi Mahir'in yanındayız.”

MAHİR AKKOYUN KİMDİR?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında yaklaşık 2 yıldır Sanat Yönetmenliği yapan Mahir Akkoyun 9 Eylül Üniversitesi mezunu. 

Mahir Akkoyun’un ödül almış birçok tasarım çalışması bulunuyor. 

Editör: Grlyrtts