Saruhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yıl 31 Aralık 2022'de meydana gelen olaya ilişkin hazırlanan iddianame, Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameye göre, daha önce 2 eşini öldürdükten sonra cezaevinden Kovid-19 izniyle çıkan ve birlikte yaşadığı 2 çocuk annesi Mutlu Menekşe’yi öldürdüğü iddia edilen tutuklu sanık Necati Akpınar, hakkında “eziyet çektirerek kadına karşı kasten öldürme” suçlamasıyla dava açıldı.

Mutlu Menekşe’nin cenazesine Adli Tıp Kurumu uzmanlarınca yapılan otopsi bulgularına yer verilen iddianamede, maktulün sırt ve bacak bölgesinde yanıklar, vücudunun muhtelif yerlerinde darbe, yaralanma veya fiziksel saldırının neden olduğu travmalar, omur kırığı, yaygın yumuşak doku travması, doku içi kanama, akciğer ve böbrek enfeksiyonu tespit edildiği bilgisi yer aldı.

İddianamede Menekşe’nin ölüm nedenine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Maktul üzerinde yapılan ölü muayene ve otopsi tutanağında maktulün vücudunda yaygın yanıkların bulunduğu, darp cebir izlerinin ve omur kırığının mevcut olduğunun tespit edildiği, otopsi raporunda maktulün, maruz kaldığı künt travma ile yanığa bağlı olarak yaralanması neticesinde vefat ettiğinin tespit edildiği anlaşılmıştır.”

Cumhuriyet savcısı, şüphelinin darbetmek suretiyle maktulün vücudunda yanıklar oluşturacak şekilde eziyetlerde bulunduğu ve boyun omurunu kırdığına dikkati çekerek “Neticede maktulün bu yaralanmalara bağlı olarak vefat ettiği, şüphelinin mezkur eylemiyle eziyet çektirerek kadına karşı kasten öldürme suçunu işlediği anlaşılmıştır” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 31 Aralık’ta bir kadının İstasyon Mahallesi’ndeki metruk bir binanın girişine gömüldüğü ihbarını alan Saruhanlı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, belirtilen adreste yürütülen aramada 60 yaşındaki Mutlu Menekşe’nin cesedine ulaşmıştı.

Kadının birlikte yaşadığı Necati Akpınar gözaltına alınmış, ifade işlemleri sonrası adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklanmıştı.

Sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen Necati Akpınar, ifadesinde, akşam evine gittiğinde Mutlu Menekşe’yi ölü bulduğunu, daha önce cinayet işlediği için kimsenin kendisine inanmayacağını düşünerek durumu polise bildirmediğini, el arabasıyla taşıdığı cesedi evinin yaklaşık 50 metre ilerisindeki metruk binanın girişine gömdüğünü söylemişti.

Necati Akpınar’ın 1984 yılında ilk eşi Emine Akpınar’ı bıçaklayarak cezaevinden tahliye olduktan sonra da 2003 yılında ikinci eşi Fatma Akpınar’ı da ütüyle yakarak öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

Çatışmanın arasında kaldı. İstanbul'da 19 yaşındaki Ada Nur Uzuner 3 yaşındaki oğlunun gözü önünde öldü Çatışmanın arasında kaldı. İstanbul'da 19 yaşındaki Ada Nur Uzuner 3 yaşındaki oğlunun gözü önünde öldü

Sanığın, 2021’de Kovid-19 tedbirleri kapsamında şartlı tahliye edildiği, Mutlu Menekşe ile birlikte yaşadığı öğrenilmişti. (AA)

Editör: Grlyrtts