Milyonlarca çalışanın gözü asgari ücrete yapılacak artışta. Asgari ücrete bu yıl toplamda yüzde 95 artış yapıldı, 5 bin 500 liraya yükseltildi.

2023 zammı için süreç aralık ayında başlıyor. Asgari ücretlinin beklediği ücret tespit komisyonu ilk toplantısını aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirecek.

İşçi, işveren ve hükumetten 5'er temsilcinin katılacağı komisyon, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek.

Asgari ücrette ocak ayında yüzde 50 ile tarihi artışa gidildi. Temmuzda ise yüzde 30'luk ara zam yapıldı. Asgari ücretliden alınan vergilerden de vazgeçildi.

Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren asgari ücrette zam oranının ne olacağı merak ediliyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammıyla ilgili "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" yanıtını verdi.  Peki asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu? 

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Daha önce yapmış olduğum açıklamalarda da belirtmiştim. Sayın Cumhurbaşkanının asgari ücretle alakalı yapmış oldu açıklamada ayakları yere basan bir düzenleme yapacağız demişti. Yine sayın Bakan Bilgin’in de enflasyona sebebiyet vermeyecek bir rakamın ortaya çıkarılacağını söylemişti.

‘ASGARİ ÜCRETLİNİN ALMADIĞI YÜZDE 12’LİK FARK VAR’

Bu çerçeveden bakacak olursak asgari ücretlinin dönem ortasında enflasyon yüzde 42 seviyesindeyken, yüzde 30’luk bir zamla almadığı 12 puanlık bir enflasyon farkı mevcuttur. Buna son 6 ayın da enflasyonu katılacaktır. Ancak şunu da belirtmek gerekiyor. Asgari ücrete yapılan zammın enflasyon kadar olma ve enflasyon farkı kadar artırılma şartı bulunmuyor.

Asgari ücret tamamen masada bulunan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki işçi, işveren tarafının toplantılarıyla belirleniyor. Devlet burada komisyon olarak bulunuyor. Ancak hükümet yetkililerinin daha önce yaptığı açıklamalarda sabit dar gelirli ve sabit orta gelirlinin enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği açıklanmıştı. Yani hem asgari ücretli hem de diğer ücretlilere emsal teşkil edecek bir artış yapılacaktır.

Bahsetmiş olduğumuz üzere dönem ortasında alınmayan 12 puanlık enflasyon farkı mevcuttur. Ekim ayı enflasyonu aralık ayına göre yüzde 57 olarak belirlendi. Yine kasım ayı enflasyonu da 3 Aralık itibarıyla açıklanmış olacaktır.

İşverenin kabul ettiği makul seviye yüzde 40 ile 50 arasındaki bir seviyedir. Kimi işverenler çalışanlarına ellerinden geldiğince zam yapmak istiyor. Zaten bu tutar en düşük özel sektör tutarıdır. O nedenle işverenler serbestçe bunun üzerinde ücret politikası belirleyebilirler.”