Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul'da ev kiralarının yüksek olduğunu belirterek, bu nerenle annesinin evinde oturduklarını söylemişti.

Asgari ücrete yapılacak ara zammı canlı yayında tarihini de vererek açıkladı Asgari ücrete yapılacak ara zammı canlı yayında tarihini de vererek açıkladı

Erkan'ın bu açıklaması sosyal medyada tartışılırken, aylık kazancı da ortaya çıktı.

Erkan, "Kiralarda Türkiye’ye özgü bir artış söz konusu. Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız da bu konunun üzerinde çok duruyorlar. Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı. Ev ve gıda çok önemli. Sağlık konusunu devletimiz çok oldu çözeli. İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz" diye konuşmuştu.

Hafize Gaye Erkan'ın 160 bin lira maaş aldığı ileri sürüldü.

Gazeteci Fatih Altaylı, X hesabından yaptığı paylaşımda "Bence mesele 160 bin TL maaşı olduğu söylenen Merkez Bankası Başkanı’nın İstanbul’da kiralar pahalı demesi değil. Mesele on milyonlarca dolar birikimi olan bir uluslararası bankacının İstanbul’u pahalı bulması" ifadelerini kullandı.


 

Editör: Gürel Yurttaş