Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65'e yükseltti. Bu orana göre, emekli ve asgari ücretliye yüzde 45 oranında zam yapılması bekleniyor. Yüzde 45'lik zam yapılması durumunda asgari ücret 16 bin 532 liraya, en düşük emekli maaşı ise 10 bin 875 liraya çıkacak.

Temmuz ayında verilen yüzde 25'lik zamdan memnun olmayan emeklilerin en düşük maaşı 7.500 TL'de kalmıştı. Hükümet, emeklilerin şikayetleri sonrası bir seferliğe mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye vermeyi kararlaştırdı. Geçim sıkıntısı çeken milyonlarca emekli ocakta güzel bir zam bekliyor.Hem emekli hem de asgari ücretlinin zammında enflasyon belirleyici olacak. Temmuz, ağustos ve eylül ayını kapsayan 3 aylık enflasyon yüzde 25.11 oranında. Ancak ekim, kasım ve aralık enflasyonlarının da açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon belirlenecek ve milyonların maaş zammı kesinleşecek.

Kripto para düzenlemesi meclisin gündeminde olacak! Kripto para düzenlemesi meclisin gündeminde olacak!

Yüzde 45 zam bekleniyor

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bugün yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Buna göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58'den yüzde 65'e çıkarıldı. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 38 olacak. Refah payının eklenmesiyle asgari ücret ve emeklilere yapılacak zammın yüzde 45'i bulması bekleniyor.

Asgari ücret ve en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

2024'te her iki gruba da yüzde 45 zam yapılmasıyla maaşlarda ciddi oranda bir yükseliş olacak. Buna göre en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin 875 liraya çıkacak. Asgari ücret ise 11 bin 402 liradan 16 bin 532 liraya yükselecek.

Editör: Nehir Durdağı