MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor. 

- Türkiye Cumhuriyet, fazıl bir yönetim sistemiyle huzur, refah ve demokratik istikrar içinde geleceğe yürüyüş halindedir. Siyasi ucubelerin bu gerçeği algılayıp anlaması bile hayal mahsulü bir beklentidir. 

- 2023 yılında cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimiyle birlikte cumhuriyetin 100. yılına ulaşmış bulunacağız. MHP bütün imkanlarını seferber ederek anadoluyu karış karış dolaşmanın, vatandaşlarımızla kademe kademe buluşmanın çabasındadır. 

- Politikalarımızı anlatıyoruz, kafalarda biriken soru işaretlerine cevaplar vermeye çalışıyoruz. Türkiye'nin her köşesindeki kanaat önderlerine, STK'lara, iş adamlarımıza, çiftçilerimize elimizi uzatıp gönlümüzü açıyoruz. Adım adım 2023, il il anadolu temasıyla herkese ulaşacağız. Çarşıda, pazarda, bağda, bostanda, camide, cemevinde, Türkiye'nin geleceğinde birlikte olma, birliğimizi güçlendirme maksatıyla 2023'e kadar hiç durmayacağız. Seçimler konusunda milletimizle dertleşeceğiz, sertleşen kuşatmayı beraber yarmak için inanç birliği yapacağız.

- Tarihine sırt çevirmiş, kökünden uzaklaşmış, CHP'nin gerçek yüzünü her zeminde her yöremizde anlatacağız. 24 Haziran seçimlerinde CHP'nin en fazla oy aldığı 131 seçim bölgesinde, HDP'yle ittifakını, terörle mücadeleye karşı gelişini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le bağını koparışını CHP'ye oy veren insanlarımızla paylaşacağız.

- Milli ve tarihi değerleriyle barışık etkin bir devlet düzeni kurmuş, milli bir ekonomi modeli uygulamaya koymuş, küresel sistemde saygın bir konuma gelmiş güçlü bir Türkiye, 21. yüzyılda dünyada söz sahibi olacaktır. 

- Yerimizde sayamayız, erkenden yol almalıyız. Trakya'dan itibaren yaptığımız mücadele adım adım Anadolu'nun her tarafını aydınlatacaktır. Vatandaşlarımızla konuşacağız, mutlaka anlaşacağız. Cumhur İttifakı olarak cumhuriyete sahip çıkacağız, geleceğimize sahip çıkacağız. Nerede bir vatan evladı varsa onunla kucaklaşacağız. Ülkülerimizi taşıyacağız, umutları dirilteceğiz, her yerde olacağız, Allah'ın izniyle başaracağız, 2023'te bir Türk mucizesine imza atacağız.

- 2023'te lider ülke Türkiye hedefini gerçekleştirecek olan Türkiye sevdalılarıyız. Fitne bariyerleri dikseler de yıkıp geçeceğiz. Alayını ezip işimize bakacağız, oyalanacak vaktimiz yoktur. Nitekim bizi durdurmaya güçleri yetmeyecektir. Türk milleti yayından çıkan ok gibi geleceğe koşmaktadır. Biz buna hazırız. Türk milletiyle bütünleşeceğiz.

- Türkiye Cumhuriyeti'ni geleceğe taşımak, milletimizin refah ve mutluluğunu her zaman en üst seviyede tutmak ihmal edemeyeceğimiz bir gayedir. Bu misyon Türkiye'yi lider ülke konumuna taşıyacaktır. Bunu başarmanın yolu kronikleşmiş ayak bağlarından öncelikle kurtulmasıdır.

- Ecdadımızın duaları, şehitlerimizin ruhları, yetimlerin yürek yaraları, nesillerin gelecek ümitleri bizimledir, bizim yanımızdadır. Yer kürenin en önemli sorunlarından birisi teknolojik sıçramadaki ivmenin ekonomiye yansımamasıdır. Uygarlık merdivenlerinden çıkıldıkça tam tersi istikamette insana saygı, maalesef hızla iniş halindedir. Zulüm, baskı, sömürü, hegemonya mücadeleleri aynı zamanda doğayı da zehirlemiştir.

- Türkiye ile ABD arasında köprülerin atılması iki ülkenin aleyhinedir. Ortak akılla sorunların çözümü mümkündür. Müttefiklik yalnızca lafta kalacak, yalnızca zirve toplantılarında hatırlanacak bir ilişki değildir. İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari diyalogların artırılması sevsek de sevmesek de herkesin çıkarına uygundur. 

- Ülkemizdeki yabancı hayranlarının içi kan ağlasa da her şey ortadadır. Zira güneşi balçıkla sıvamak akıl karı değildir. Türkiye'yi küçük görenlerin, bizden bir şey olmaz diyenlerin kanında bozukluk vardır. Roma'da başımız eğik olsaydı CHP mutlu olurdu, kiralık kalemler, kripto alçaklar kaşık alıp oynamaya başlardı. Erdoğan - Biden görüşmesini hazmedemeyen odaklar, Beyaz Saray açıklamasına sığınarak karşımızdaki manzaranın iddia edildiği gibi olmadığını söylemişlerdir. 

- Bunlar ABD'nin görüşüdür. Şu anki yönetimin Türkiye'ye muhabbet beslemediği açıktır. Kimsenin talimatıyla olmadık, bugünlere gelmedik. ABD yönetimi bilmiyorsa söyleyeyim, Türkiye insan haklarına onlardan çok daha fazla saygılıdır. Kavala bildirisi hazırlayan bu ülkenin sahip olmadığı kadar hukukun üstünlüğü bu ülkede hakimdir. S-400 konusunda kimsenin Türkiye'ye ayar verme densizliği cevapsız bırakılmayacaktır.

- Türkiye'nin ABD'nin terör örgütleriyle yakın ilişki ve bağlantısı hakkında üzüntü ve kaygılarını paylaşmasının üzeri örtülmek istenmektedir.

- Biden'dan çok Biden'cı kesilenler, Türkiye'ye yuvalanmış Washington lobisidir. Emperyalizmin lekeli yüzleridir. İki taraflı çalışan ajanlarıdır. 

- Irak ve Suriye tezkeresi TBMM'de görüşülerek kabul edildi. Türkiye'nin güney kara sınırları bölgelerinde yaşanan menfur gelişmeler kuşkusuz milli güvenliğimiz açısından riskler taşımaktadır. Suriye'nin sınırlarımıza yakın alanlarında PKK, PYD, YPG ve DEAŞ başta olmak üzere yuvalanan terör örgütlerinin suikast eylemleri devam etmektedir. Tezkere oylamasında CHP ve HDP hayır demiş, İP evet oyu kullanmıştır. CHP, HDP'yle el ele tutuşarak sınırötesine asker gönderilmesine, ihanetin tepelenmesine hayır demiştir. Irak ve Suriye tezkeresi CHP'nin istediği gibi reddedilmiş olsaydı, Türk askeri terörle mücadeleden geri çekilecekti. CHP tarihin yanlış yerinde durmakla kalmamış, Türkiye'nin de karşısında konuşlanmıştır. 

- Kılıçdaroğlu artık geri dönüş yolların tümden kapanmıştır. Kendini de yaktın, partini de ateşe attın. Yabancı askerler var diyor. Tezkerede bulunan yabancı askerlerin Türkiye'de bulunması ifadesi, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun Türk güçlerinden yararlanmasına imkan tanımaktadır. Aynı ifade, daha önceki tezkere metinlerinde de yer almıştı. O zamanki CHP, bu ayrıntıyı büyütmemiş, 'evet' tercihini kullanmıştır. Bize 'Bu yabancı askerler kim? Söyle bakalım' demiş. Sayın Kılıçdaroğlu, bu sorunun cevabını öncelikle sen vermelisin. Aynı maiyetteki tezkerelere geçmişte 'evet' diyen sensin. Sevsinler senin gibi milliyetçiyi. Kırk fırın ekmek yesen de nafile. Sen çoktan küme düşmüşsün, biz milletin gönlündeyiz.

- Bugünkü CHP, Kurtuluş Savaşı yıllarında olsaydı yeri ve siperi kesinlikle düşmanın yanında olurdu. CHP Genel Başkanı köşeye sıkıştıkça ağzından çıkanı kulağı duymuyor.