Şifre paylaşımı konusu, bu hafta Netflix'in video röportajında ele alındı. Netflix, kullanıcıların şifre paylaşımını sınırlandırmak istiyor. 

Netflix kullanıcılarının yüzde 9'u şifrelerini paylaşıyor. Tek bir kullanıcı alan kişiler, şifrelerini aileleri ve arkadaşlarıyla paylaştığı zaman onlar da platforma giriş yapabiliyor. Ancak karşı taraf (aile-arkadaş vs.) giriş yaptığında ana kullanıcının Netflix'i kullanmıyor olması gerekiyor. Yani tek kullanıcılı hesaplarda ne kadar şifre paylaşımı olsa bile dizi veya filmi tek bir kullanıcı izleyebiliyor. Bu yine de Netflix'in iş modelini bozuyor. Çünkü her kullanıcının tek bir hesabı olması gerekiyor. 

NETFLİX'İ KÖTÜ ETKİLİYOR

Kullanıcılar tek bir oturumda birkaç görüntüleme profili ayarlayarak hesaplarını bir yere kadar paylaşabiliyorlar ama parola paylaşımı bu yaklaşımı Netflix açısından kötü yönden etkiliyor.

'SINIRLARI NE KADAR ZORLAYABİLECEĞİMİZE BAKACAĞIZ'

Netflix Ürün Yöneticisi Greg Peters'a 'kullanıcı tabanının belirli bir bölümünü kaybetmeden' şirketin şifre paylaşımını nasıl ele almayı planladığı soruldu.

Peters, “Bunu gözlemlemeye devam ediyoruz yani duruma bakıyoruz. Tüketici dostu yöntemleri denerken, sınırları ne kadar zorlayabileceğimize de bir bakacağız" dedi. Peters, şirketin hemen duyuracağı “büyük planları” olmadığını söyledi.

MİLYONLARCA DOLAR KAYIP 

Tahminlere göre toplamda müşterilerin yüzde 9'u şifresini paylaşıyor. Bu oran ilk bakışta yüksek görünmüyor belki ama parasal anlamda milyonlarca dolar anlamına gelebilir.