CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 2024 yerel seçimleriyle ilgili yaptırdıkları anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. CHP'nin elindeki 11 büyükşehir belediyesinden sadece üçünün seçildiği güne göre geriye gittiğini belirten Özel, ''Yaygın olarak yapacağımız şey, örgüt denetiminde ön seçim. Örgütümüze güveneceğiz''  dedi.

TBMM’deki makamında gazetecilerle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği takvime göre yerel seçimler için ön seçimin yetişmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, ön seçimin parti denetiminde seçim yapacaklarını ve adayları belirlemek için sandık kuracaklarını ifade etti.

Yerel seçimler için yapacakları ön seçime ilişkin "Önümüzdeki pazartesi çok karar açıklayacağız. Pazartesi itibariyle bizde olan tüm il ve ilçe belediyelerinde anket yapacağız. Ankette iyiye gidenlerin, geçmişten bu yana iyi durumda olanların adaylığını hemen açıklayacağız. Geçmişten kötü olanlara yöntem belirleyeceğiz" söyleminde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan  bayram namazı çıkışı vatandaşlarla bir araya geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazı çıkışı vatandaşlarla bir araya geldi!

‘Üç büyükşehirde geriye gidiş var’

İstanbul, Ankara ve Aydın belediye başkanlarıyla ilgili bir problem olmadığını, bu kentlerin büyükşehir belediye başkanlarının bütün anketlerde birinci olduğunu belirten Özel, bu üç ilin dışında kalan yerlerde anket yapılacağını söyleyerek, 11 Büyükşehir belediyesinden sadece 3 tanesinde 2019 seçiminden bugüne geriye gidiş yaşandığını kaydetti.

Özel, gazetecilere yaptığı açıklamalarda, CHP’nin yönetiminde olmayan kentlerin birkaç kategoriye ayıracaklarını belirterek, örgütün ön seçim veya anket isteyebileceğini ya da bir aday isminde tam mutabakat sağlanabileceğini söylerek;“Yaygın olarak yapacağımız şey, örgüt denetimde ön seçim. Örgütümüze güveneceğiz" ifadesinde bulundu.

Özel, açıklamalarında diğer partilerin genel başkanlarıyla da en kısa sürede görüşeceğini belirterek, kendisine ‘hayırlı olsun’ ziyaretine gelecek genel başkanlar olduğunu ve bu görüşmelerde de seçim iş birliklerinin gündeme gelebileceğini söyledi.

Editör: Nehir Durdağı