CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultay gecesi neler yaşandığına ve yerel seçimlerde partisinin nasıl bir yol izleyeceğine dair açıklamalarda bulundu.

İddiaya göre Kılıçdaroğlu çekilmek istemiş, çevresindekiler 'çekilmeyin' baskısı yapmıştı. O anların görüntüleri ortaya çıktı.Görüntüler cumartesi gecesi, Kurultay salonu kulislerinden  çekildi.
Gazeteci Şaban Sevinç'in sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde CHP’li isimlerin bulunduğu bir alanda o gece genel başkanlık koltuğunu kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu ile bir diyalog var.Kurultay gecesi kulislere ilk tur oylama sonuçların açıklanmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu'nun çekileceği iddiaları yansımış o iddialar daha sonra yalanlanmıştı.

Görüntülerde çekilme kararının konuşulduğu anların kaydedildiği görüldü.Danışmanı olduğu iddia edilen Gazeteci İmambakır Üküş, Kılıçdaroğlu’nun elini tutarak “Çekilemezsiniz, bu namussuzlara karşı. Ben izin vermiyorum. Hep yalan dolanla buraya gelindi. Mücadele edeceğiz kaybedeceğiz” diye sert şekilde itiraz etti.

Kılıçdaroğlu’nun çevresindeki diğer isimlerin ‘Çekilmeyin, mücadele ederek geldik vuruşa vuruşa kaybedelim’ diyerek baskı yaptılar ve bu baskılar sonucunda çekilmeyen Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışı kaybetti.

kurultay

CHP'nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel, hafta sonu kurultaydaki seçim zaferinin ardından ilk kez kapsamlı bir röportaj verdi. Kurultayda neler yaşandığına ve bundan sonra nasıl bir CHP göreceğimize dair, açıklamalarda bulunan CHP lideri Özel, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuşan Özel, kurultay sırasında Selvi Kılıçdaroğlu ile arasında geçen diyaloğu anlattı. Selvi Hanım'ın kendisine "Bunu söylemeniz doğru olmadı. 39 milletvekili belirlenirken, 'orada değildik' demeniz. Vardın biliyorum" dediğini açıklayan Özel, "Cevap vermedim. Kemal bey kalkınca Selvi hanıma dedim ki, 'Ben heyette yoktum. Oğuz Kaan Salıcı dışında kimse bilmiyordu' dedim." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu çekilmek istemiş

Kurultayın ikinci tura kalmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'çekilmek' istediği, ancak çevresindekilerin izin vermediği iddia edilmiş; o anlara ait görüntüler ortaya çıkmıştı. Söz konusu videoda Kılıçdaroğlu'nun danışmanı olarak bilinen gazeteci İmambakır Üküş'ün "Çekilemezsiniz" diyerek Kılıçdaroğlu'na çıkıştığı görüldü.

"Ekrem bey'den telefon geldi, 'genel başkan elini kaldıracak gel' dedi"

CHP'yi şaşkınlık yaratan istifa CHP'yi şaşkınlık yaratan istifa

Salonda neler yaşandığına değinen Özel, şu ifadelerde bulundu;

"Kemal Bey etrafındakilere 'Özgür partimizin evladı, partimiz ona emanet' demiş ve salona doğru yola çıkmış. Bana Ekrem Bey'den telefon geldi, 'Genel başkan elini kaldıracak gel' dedi. Gittik, odada oturuyorum. Odada genel başkanın kurmayları vardı. Tartışma vardı, ben gelince kesildi. Genel Başkan yaklaşınca karşılamak için ayağa kalktım, 'Biz karşılayalım' dediler. 'Herhalde konuşacakları vardır' dedim. Elimi kaldırmaya gelmesini bekliyorum. Birlikte sahneye çıkacağız diye bilgilendirdiler beni. Odada İmamoğlu da var. Divan başkanının odasıymış orası.

"Duymamam gereken şeyler duyuyorum"

Kemal Bey, büyük bir ekiple geldi, odanın kapısında durdular. Girmeyip, ileride bir odaya girdiler. Öyle olunca şaşırdım. Beni o odaya çağırdılar. Odada 40-50 kişi var. Genel başkanla el sıkıştım, hatır sordu. Bağrışma başladı. 'Seçimi alacağız. Bizi böyle bırakamazsın' diye. Sonra danışmanını (İmambakır Üküş'ü kastediyor) görünce Ekrem Bey'e 'Çıkıyorum' dedim. 'Haklısın' dedi. 'Partiyi bunlara bırakamazsın' gibi bir laf duyunca, baktım ki iş kötüye gidebilir. Duymamam gereken şeyler duyuyorum. İçlerinde birlikte devam etmemiz gerekecek arkadaşlar var. Kemal Bey'i göremiyordum. Kuşatmışlardı, birlikte ona doğru hamle yaptılar. El sıkıştık, çekildim. Kenarda duranlar sardı Kemal Bey'i. Devam kararı almışlar. Kemal bey elimi kaldırmak için gelmişti ama engellediler. Ben kaldırdı kabul ediyorum."

"Kampanya boyunca bana hakaret etti"

Gündem yaratan Üküş'ün o anlara ait görüntüleriyle ilgili soruya yanıt veren Özel, "Üzüldüm. Bahsedilen kişi (Üküş) kampanya boyunca bana hakaret etti. O kişiye yakıştı ama partiye yakışmadı'' ifadelerini kullandı.

“Yerel seçim için farklı farklı ittifaklar kurmak lazım”

Yerel seçim konusunda da dikkat çeken açıklamalarda bulunan CHP lideri Özel, 6'lı masanın geleceğiyle ilgili "Altılı Masa'daki herkesle diyalog devam edecek. Ama Altılı geçmiş seçime dair bir format. “Fiilen bitti” diyen liderler var. Bütün liderle görüşeceğim. Millet İttifakı da denenmiş, başarılı olamadığımız bir model. Benim görüşüm yerel seçim için farklı farklı ittifaklar kurmak lazım. Her yerin kendi gerçekliğine göre…" dedi.

“Gerekli yerlerde ittifak olmasının hiçbir sakıncası yok"

"İYİ Parti ile ilgili yerel seçim için görüşme trafiği olur mu?" sorusuna  yanıt veren Özel, "Meral Hanımla görüşme imkanını önemli buluyorum. Uygun görürse bir büyük ittifaktan ziyade yerel örgütlerimizin sesini dinleyeceğimiz, gerekli yerlerde ittifak olmasının hiçbir sakıncası yok" şeklinde konuştu.

"Yüzüncü yılımızda geniş kapsamlı bir af gerekir"

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce için "Kapımızı çalarsa elbette görüşeceğiz" diyen Özel; partiden ihraç edilen Tanju Özcan'la ilgili ise "Ben PM'ye şöyle bir öneride bulunacağım. Yüzüncü yılımızda geniş kapsamlı bir af gerekir'' ifadesinde bulundu.

Editör: Nehir Durdağı