Suriye’de, PKK/YPG tarafından güvenlik güçlerimize yönelik düzenlenen saldırılarda kullanılan silahlardan sorumlu olan örgütün ağır silah ve savunma sanayi sorumlularından terörist Hayri Serhat kod Fahrettin Tolun MİT tarafından gerçekleştirilen operasyonla etkisiz hale getirildi.

Hayri Serhat Kod Fahrettin Tolun, Suriye’nin Rumeylan bölgesinde PKK/YPG’nin ağır silah ve savunma sanayi sorumlusu olarak faaliyet yürütmekteydi. Fahrettin Tolun, örgütün kırsal kadrolarına katılan en eski teröristlerden biriydi. Örgüt bünyesinde İran, Irak ve Suriye’de sorumlu düzeyde silahlı faaliyetlerde de bulunuyordu.

Suriye alanındaki üst düzey sorumlulardan olan Tolun, MİT’in örgüte yönelik düzenlediği operasyonlardan korunmaya çalışıyordu. Takipten kaçmak amacıyla sürekli yerini değiştiriyordu. Teröristin yakınında tuttuğu kişilere karşı da son derece tedbirli davrandığı biliniyordu. MİT, aldığı anlık istihbaratlar üzerine  terörist Fahrettin Tolun'u, nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

Süleymancılar ile fotoğrafı ortaya çıkmıştı! O başsavcı hakkında soruşturma başlatıldı Süleymancılar ile fotoğrafı ortaya çıkmıştı! O başsavcı hakkında soruşturma başlatıldı

terörö-1

Hayri Serhat kod Fahrettin Tolun kimdir?

Fahrettin TOLUN, 1992’de terör örgütüne katıldı. Birçok silahlı faaliyet yürüttü. Türkiye, İran ve Irak kırsalında çeşitli alanlarda sorumlu düzeyde bulundu. Tolun, 2019’da Suriye’ye geçti ve örgütün ağır silah ve savunma birimi sorumlusu olarak faaliyet yürütmeye başladı.Örgütün ülkemize yönelik eylemlerinde kullandığı silahlardan sorumluydu.Hakkında, Interpol tarafından oluşturulan ‘Kırmızı Bülten’in yanı sıra Iğdır ve Erzurum Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından da “Terör Amaçlı Örgüte Üye Olma” suçundan oluşturulan dosya kayıtları bulunmaktaydı.

Editör: Nehir Durdağı