Recep Aktuğ Kimdir? Recep Aktuğ Neden Öldü?

Recep Aktuğ kimdir? Aşk-ı Memnu dizisiyle hafızalara kazınan oyunculuğun sahibi Recep Aktuğ vefat etti. Bir süredir KOAH hastalığı tedavisi gören Aktuğ 14 Ocak'a hayatını kaybetti. Geride film ve dizileri kaldı. İşte Recep Aktuğ biyografisi

Recep Aktuğ Kimdir? Recep Aktuğ Neden Öldü?

Recep Aktuğ kimdir? 65 yaşında hayatını kaybeden Recep Aktuğ uzun süredir KOAH Hastalığı tedavisi görüyordu. Bugüne kadar birçok dizi ve film projesi içerisinde yer alan Aktuğ, Aşk-ı Memnu'da canlandırdığı 'Hilmi' karakteriyle hafızalara kazınmıştı. Ölümüyle hayranlarını üzen Recep Aktuğ ile ilgili araştırmalar yapılıyor. Peki Aşk-ı Memnu dizisi ölen oyuncu kim? Recep Aktuğ kariyeri nasıldır? İşte tüm bu soruların cevabı

RECEP AKTUĞ KİMDİR?

13 Mayıs 1954'de İzmir'in Çeşme İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir'de tamamladı. 1973 yılında liseye devam etti sırada Anadolu pop tarzında müzik yaptığı "Gelenek" adlı bir müzik grubu kurdu.

1974 yılında İstanbul Üniversitesi Şişli Siyasal Bilgiler Yüksek Okulunda okurken "Grup Stüdyo" adlı müzik grubuna katıldı. Siyasal Bilgiler Bölümünün ardından, TM Devlet Konservatuarına kaydoldu. Eğitimi boyunca pazarlamacılık, grafikerlik gibi işlerde ve Hafta Sonu Gazetesi'nde muhabir olarak çalıştı. Birkaç arkadaşıyla birlikte, Sezen Aksu'nun ilk sanatçısı olduğu "Arı Yapım" adlı şirketi kurdu.

Recep Aktuğ Kimdir?

1976 yılında Türkiye'nin ilk eşlik vokal grubu ''Kısa Dalga''yı kurdu. 1978 yılında iki besteyle katıldığı Antalya Altın Portakal Şarkı Yarışmasında ikincilik ve yedincilik elde etti. 1979 yılında Cantekin ile Eurovision'a katıldı ardından 1981 yılında, ''Giden Gençliğe'' ve ''Canım'' adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliği piyasaya sürdü.

Askerlik görevinin akabinde, Bebek Belediye Gazinosu'nda çıkmaya başladı.1983 yılında Etap Marmara Oteli, Merhaba Bar'ında çalıştı. Aynı yıl Eurovision'da, Çetin Alp ile Almanya'da Türkiye'yi temsil etti. Ayrıca, Esen Müzik etiketiyle çıkan ''Alışma Bana'' ve ''Siyah Gül'' adlı iki müzik albümü bulunuyor. "Kurtlar Vadisi" ve "Aşk-ı Memnu" dizileriyle adını duyurdu.

1985 yılında Zeynep Aktuğ adında bir kızı oldu.

RECEP AKTUĞ OYNADIĞI DİZİ VE FİLMLER

Ünlü oyuncu Recep Aktuğ bugüne kadar birçok başarılı yapımın içerisinde bulundu. Özellikle Paramparça Aşklar ve Aşk-ı Memnu ile hafızalara kazınan Recep Aktuğ'nun dizi ve film kariyeri:

Mavi Kelebekler 2011

Kollama 2008

Paramparça Aşklar 2008

Küçük Kadınlar 2008

Recep Aktuğ Kimdir?

Konuk Oyuncu

Ece 2008

Aşk-ı Memnu2008 - 2010 Hilmi

Kurtlar Vadisi 2003 - 2005 Konsolos

KOAH HASTALIĞI NEDİR?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılan Koah hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu; solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Nefes alma ile birlikte akciğerlere dolan temiz hava bronşlar tarafından emilir ve temiz hava içerisinde yer alan oksijen, kan ile dokulara ulaştırılır. Koah hastalığının oluştuğunda bronşlar tıkanarak akciğer kapasitesinin büyük oranda azalmasına neden olur. Bu durumda alınan temiz hava akciğerlerden yeteri kadar emilemez, dolayısıyla kan ile dokulara yeterli oksijen iletimi sağlanamaz

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER