Yalova açıklarında yaşanan zelzelenin büyük İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceği hakkında Prof. Dr. Naci Görür görüşlerini bildirdi. Görür, "Yalova’daki bu deprem, İstanbul’da kırılma beklenen Adalar fayına yakın bir noktada meydana geldi. Eğer bu sarsıntı gerçekten bu fay üzerindeyse Adalar fayı ucundan çatırdıyor demektir.

İstanbul'da yaklaşık 250 senede bir meydana gelen büyük depremlerin en sonuncusunun aşağı yukarı 250 sene önce gerçekleşmesi ve İstanbul segmentinde biriken enerjinin hala ortaya çıkmamış olması olası bir büyük İstanbul depreminin habercisi gibi gözüküyor. Önceki günde Marmara Denizi'nin Yalova açıklarında gerçekleşen 3.9 büyüklüğündeki depremin büyük İstanbul depremini etkileyip etkilemeyeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Konuyla ilgili Prof.Dr. Naci Görür açıklama yaptı. 

Prof Dr. Naci Görür'den kritik uyarı:

'Büyük İstanbul depreminde iki fayın kırılmasını bekliyoruz'

“Büyük İstanbul depreminde iki fayın kırılmasını bekliyoruz. Biri Orta Marmara Çukurluğu ile Boğaz açıklarında olan Kumburgaz kolu. Kumburgaz deyince insanlar Kumburgaz kasabasını anlıyor. Öyle değil, denizin içindeki bir kol o. Ya o kırılacak, ki ilk önce şüphelendiğimiz fay kolu. Onun da batı ucunda geçtiğimiz yıl iki tane deprem meydana geldi. Nasıl korkuttu hatırlıyoruz.”

'Dikkate alınmalı'

“İkinci kırılmasını beklediğimiz fay ise Adalar’ın güneyindeki fay. Yalova’da iki gün önce meydana gelen deprem de ya onun üzerinde, tabii bunu net olarak bilemeyiz. Ya da ona yakın bir yerde olduğuna göre sıkıntılı bir yer. Bu deprem, başka bir yerde meydana gelse belki umursamayabilirsiniz. İstanbul’daki 5.8 büyüklüğündeki deprem nasıl ki Kumburgaz kolunun üzerinde batı ucunda kırıldı. Bu Yalova’daki deprem de Adalar’ın doğu ucunda kırıldı. Deprem o kollar üzerinde olunca da onun üzerinde meydana gelen her deprem, elbette dikkate alınmalı. Dolayısıyla yer itibarıyla sıkıntılı.”

Kaynak: Milliyet