Rus güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in başlattığı isyan giderek büyüyor.

Moskova'ya ilerleyen Wagner'in Rus uçakları tarafından vurulduğu belirtildi. 

Ülkede iç karışıklık çıkarken, pek çok şehirde askerler sokaklarda mevzi aldı. İç savaş ihtimali üzerinde duruluyor.

Wagner birliklerinin Moskova'ya yönelmesi üzerine Rus ordusunun tedbir aldığı belirtildi.

Vedomosti gazetesinin geçtiği habere göre, Rus ordusu Moskova'nın güneybatı sınırına makineli tüfek mevzileri kuruyor.

Rostov kentini kontrol altına aldıklarını ileri süren Wagner'in lideri Prigojin'in  kentinin giriş ve çıkışlarına mayın döşettirdiği iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Rusya'daki gelişmelerle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Kremlin yapılan görüşmede Erdoğan'ın Putin'e tam destek verdiğini açıkladı.

Bu arada Rus ordusunun Moskovo'ya ilerleyen Wagner konvoyunu hava saldırısıyla v urduğu bildirildi. Ayrıca Rus askeri helikopterlerinin Voronej bölgesinde Wagner Grubu tarafından kontrol edilen yakıt depolarını bombaladığı iddia edildi.

 Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'nin Başkanı Ramazan Kadirov, Rus yönetimine isyan girişiminde bulunan Wagner Grubu'nu ihanetle suçlarken Devlet Başkanı Vladimir Putin'e destek verdi.

Kadirov, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, yaşananları "(Rusya'nın) sırtından bıçaklanması" ve "gerçek bir askeri isyan" şeklinde nitelendirdi.

Halkın seçtiği bir başkomutana sahip olduklarını ifade eden Kadirov, "Putin, ulusa sesleniş konuşmasında yaşananları 'silahlı isyan' şeklinde değerlendirdi. Putin'in her sözünü tamamen destekliyorum." ifadelerini kullandı.

Kadirov, Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in "vatan haini" olduğunu belirterek "Yaşananlar devlete karşı bir meydan okumadır ve herkes bu meydan okumaya karşı ulusal liderin (Putin) etrafında birleşmelidir. Çeçenistan Cumhuriyeti'nde konuşlanan Savunma Bakanlığı ve Ulusal Muhafızlar'a bağlı birlikler bölgeye doğru yola çıktı. Rusya'nın birliğini ve devleti korumak için her şeyi yapacağız. İsyan bastırılmalıdır. Eğer bunun için sert önlemler gerektiriyorsa biz hazırız." dedi.

Editör: Grlyrtts