Rusya'nın başkenti Moskova'daki etkinlik merkezine düzenlenen saldırının ardından gözler 2 yıldır aralarında savaş olan Ukrayna'ya döndü.

İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı! İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı!

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Moskova'daki saldırı ile ilgili açıklamada bulundu.

Ukrayna'nın Moskova'daki saldırı ile bir bağlantısı olmadığını açıkça vurgulayan Podolyak, "Kayıtlara geçsin. Ukrayna'nın bu olaylarla kesinlikle hiçbir alakası yoktur. Gerçekte, ülke olarak Rusya ordusu ve Rusya Federasyonu ile tam teşekküllü, tam ölçekli, yoğun bir savaş içindeyiz ve hepsinden önemlisi her şeye yalnızca savaş alanında karar verilecek. Ukrayna, Rusya Federasyonu'nun aksine hiçbir zaman terör yöntemlerini, terörizmi bir savaş yöntemi olarak kullanmamıştır" ifadesinde bulundu.


Ukrayna'nın bu açıklamasına ABD'den de destek geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Moskova'da gerçekleşen silahlı saldırıyı "korkunç" olarak değerlendirerek;"Şu anda bu saldırıya Ukrayna'nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna ilişkin bir emare yok ancak haberler henüz çok yeni. Buna bakacağız ancak daha ilk saatte bu Ukrayna ile bağlantılı gibi yanlış bir düşünceye kapılmayın" ifadesinde bulundu.

Abd Rusya'nın başkenti Moskova'daki saldırıdan 2 hafta önce Moskova'daki vatandaşlarını uyarmıştı. Aşırılıkçıların halkı hedef alabileceğini belirtmişti.

Kirby,  konu hakkında "Dışişleri Bakanlığını veya oradaki büyükelçiliğimizin Moskova'daki tüm Amerikalılara sadece kendi güvenlikleri için büyük toplantılardan, konserlerden, tabii ki alışveriş merkezlerinden ve buna benzer şeylerden kaçınmaları yönünde bir duyuru yayınlandığını görmüşsünüzdür"şeklinde konuştu.

Amerikan yönetimi DEAŞ'ın saldırıyı üstlenmesiyle ilgili de yorum yaptı. Saldırının arkasında DEAŞ'a bağlı bir örgütün bulunduğunun inandırıcı olduğunu söyledi.
 

Editör: Nehir Durdağı