Ukrayna ordusu, çok sayıda füzenin Harkov’u vurduğunu ve yaralananlar arasında iki çocuğun bulunduğunu belirtti. Saldırılarda konutlar, oteller ve sağlık tesisleri de hasar görürken Ukrayna, Rusya’nın Herson, Mikolaiv ve Zaporijya bölgeleri de dahil, ülkenin diğer bölgelerine saldırılarını önceki gece boyunca sürdürdüğünü aktardı.

Ukraynalı yetkililer, Harkov’un füze ve SİHA’larla vurulmasıyla en az üç kişinin öldüğünü ve 28 kişinin de yaralandığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, saldırılar, askeri komutanların ve yabancı paralı askerlerin barındığı bir otel de dahil olmak üzere karar alma merkezlerini ve askeri tesisleri hedef aldı. Açıklamada, eski Harkov Palace oteli ve Ukrayna Güvenlik Servisi’nin Harkov bölgesi genel merkezinin vurulduğu ifade edildi.

Misilleme, Ukrayna tarafından Rusya’nın Belgorod şehrine düzenlenen füze saldırısından sonra geldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi. Ukrayna da, bu saldırının, Rusya’ya misilleme olarak düzenlediğini savunmuştu.  

 Birleşmiş Milletler’den de kınama geldi. BM, şu ifadelerde bulundu; “Sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılar uluslararası insani hukuku ihlal ediyor. Bu saldırılar kabul edilemez ve derhal durdurulmalı” 

Editör: Nehir Durdağı