TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda  sunum yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hekim göçüyle ilgili konuşurken yaptığı para sayma hareketine, Türk Tabipleri Birliği'nden tepki geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda doktorların daha fazla kazanç için yurt dışına gittiğini söyledi ve ardından eliyle para sayma işareti yaptı. Bakan Koca'ya tepkiler çığ gibi büyüyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadelerde bulundu;

Cumhurbaşkanı Erdoğan  bayram namazı çıkışı vatandaşlarla bir araya geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazı çıkışı vatandaşlarla bir araya geldi!

"Özellikle, bir Tabipler Odasından alınan rakamlar var, bir de bizden alınır biliyorsunuz. Bizden alınan ve Tabipler Odasından... Tabipler Birliği'nden de 'Bizim rakamlarımız sizinle örtüşmüyor, bu rakamları lütfen bizimle paylaşır mısınız?' yazısı da yazdık, onu da bekliyoruz. 2002'de 1359 bizden isteyen iyi hâl belgesi ama 450 kişi hâlen yurt dışında olan yurt dışında çalışan sadece 450 kişi, gerisi ülkede. Emniyet bilgisiyle söylüyorum. 2023'te 1321. 401 kişi yurt dışına çıkmış görünüyor. 401'in de 250'si pratisyen. Dolayısıyla yurt dışına giden üçte 1'i uzman, üçte 2 pratisyen; ağırlıklı pratisyen olduğunu görüyoruz. Peki, daha çok nereye gidiyorlar? Almanya'ya mı gidiyorlar? Hayır. Katar, Kuveyt, Dubai, sonra Almanya" diyen Koca'ya "Sizden dolayı" karşılığı verildi. Bunun üzerine Koca, "Bizden dolayı değil. Biz 30-40-50 bin dolarlar veremiyoruz. Bizden dolayı değil yani artı eğitim amaçlı, pratisyen ağırlıklı olduğu için söylüyorum, bir de eğitim amaçlı. Kaç hekimimiz var? 205 bin. Kaçı gidiyor? 401, 450, 500 olsun, 600 olsun. Binde kaç? 1,9; 2 olsun, 2,5 olsun, 3 olsun, 4 olsun yani bin kişiden 2 hadi sizin hesabınızla 2 kat yapalım, 4 kişi gitmiş oluyor. Sorun mu?" 

"Utanıyoruz"

TTB, Bakan Koca'nın açıklaması ve eliyle para sayma işareti yapması üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada, "Sağlıkta şiddetin ve hekim intiharlarının tırmandığı, umutsuzluğun ve geleceksizliğin derinleştiği, fakültelerde tıp kitaplarının yerini yabancı dil kitaplarının aldığı ülkemizde hekimlerin neden göç ettiğine ilişkin Sağlık Bakanı'nın 'analizi'... Utanıyoruz!" ifadelerinde bulundu.

"Gitme nedenlerini biz söyleyelim"

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği de yaptığı paylaşımda şunları aktardı;

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekim göçünün sebebini eliyle işaret ederek gösterdi. Sağlık emekçilerinin gitme nedenlerini biz söyleyelim; düşük maaş, beş farklı ödeme sistemi, yüksek kiralar, düşük fazla mesai ücretleri, görevi başında şiddete uğrama..."

Editör: Nehir Durdağı