Açık Süt Tüketimine Dikkat: O Hastalığa Neden Olabilir!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Köylü, dışarıdan alınan açık sütlerin organik diye tercih edilse de vereme neden olabileceği konusunda vatandaşları uyardı

Açık Süt Tüketimine Dikkat: O Hastalığa Neden Olabilir!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Köylü, dışarıdan alınan açık sütlerin organik diye tercih edilse de vereme neden olabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

GÖĞÜSTE AĞRI VE ÖKSÜRÜK

Verem olarak bilinen tıptaki adıyla tüberkülozun “mycobacterium tuberculosis” isimli bakterinin solunum yoluyla akciğerlere bulaşması ve iltihaba neden olduğunu açıklayan Köylü, veremin belirtlileri, vücut direnci gibi konulara değindi. Dr. Ramazan Köylü hastalığın belirtileri hakkında başlamasından sonra 2-3 hafta kadar süren öksürük, yüksek ateş, göğüste şiddetli ağrı, iştahsızlık ve hızlı kilo kaybı yaşandığını ifade etti. En önemli fakat hastalığın ilerlediğinin göstergesi olarak kanlı balgam görüldüğünü söyledi.

AÇIK SÜT LENF BEZİ TÜBERKÜLOZUNA NEDEN OLABİLİR

İyi pastörize edilmemiş açık sütlerde risk olduğunu belirten Köylü, kadınlarda görülebilen lenf bezi tüberkülozunun açık sütlerden gelen zararlı bakterilerin hastalığı tetiklediğini, mümkün olduğunca açık sütün az tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER