Hamas'ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık veren İsrail, Gazze'ye 24 gündür bomba yağdırmaya devam ediyor.

Tünellerden birinde pusuya düşürülen İsrail askerlerinin savaşın başlamasından bu yana ilk kez Hamas ile çatıştığı anlar İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından paylaşıldı. Hamas'ın yeni bir  saldırı peşinde olduğu iddia edildi.

Dün savaşta bir ilk yaşandı,İsrail askerleri kuzey Gazze'deki bir tünel ağında pusu kuran Hamas üyeleriyle çatıştı. Görüntüler İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından paylaşılırken, çatışmalar sırasında çok sayıda militanın öldüğü ve Hamas'ın  bir saldırı peşinde olduğu öne sürüldü.

 İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) haftalardır devam eden  bombardımanın ardından bölgeye daha fazla asker, tank ve zırhlı araç sevk ederken,gözler İsrail'in gerçekleştireceği büyük kara harekatına çevrildi.

TANJ2

İsrail askerleri kuzey Gazze'deki tünel ağında pusu kuran Hamas üyeleri ile çatıştı. İsrail Ordusu tarafından yayınlanan kamera görüntülerinde tankların ve buldozerlerin Gazze'nin kuzeyine girdiği görülürken, IDF yoğun çatışmalar sırasında çok sayıda teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

IDF Hamas'ın yeni bir sürpriz saldırı için İsrail sınırını geçmeye hazırlandığını öne sürdüğü açıklamasında "Erez geçidi yakınlarında faaliyet gösteren IDF askerleri Gazze Şeridi'ndeki bir tünelden çıkan bir dizi terörist ile çatıştı" ifadeleri kullanıldı.

TANK

Savaşta yeni aşamaya geçildi

İsrail zırhlı kuvvetleri, Gazze'de Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın 'yeni bir aşama' olarak adlandırdığı yeni operasyonlara başladı. İsrail güçleri daha önce Gazze'ye küçük ölçekli birkaç kara saldırısı düzenlemişti ancak mevcut saldırı İsrail askerlerinin bölgedeki en uzun operasyonu oldu.

İsrail güçleri daha önce Gazze'ye küçük ölçekli birkaç kara saldırısı düzenlemişti ancak mevcut saldırı İsrail askerlerinin bölgedeki en uzun operasyonu oldu

Rehine krizi en büyük engel

Analistler, İsrail'in düşük yoğunluklu kara saldırısını tercih etmesinin arkasındaki nedenin Hamas'ın elindeki rehineler olduğunu düşünüyor.

Batı Kudus'te Netanyahu için protestoya on binler katıldı! Batı Kudus'te Netanyahu için protestoya on binler katıldı!

İsrail'e, rehineler serbest kalıncaya kadar saldırıyı yavaşlatması yönünde baskılar artarken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant Pazar günü rehinelerin aileleri ile bir araya geldi. Ailelere güvence veren Gallant "İki hedefim var;Kaçırılanları geri getirmek ve savaşı kazanmak" dedi.

Editör: Nehir Durdağı