Avrupa Birliği'nin aday ülkelerde yürüttüğü destek projeleri kapsamında, çocuk sahibi kadınlara 12 ay boyunca 325 euro ödeme yapılması için anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülecek projede, güncel kur ile 11 bin 198 TL tutarında ödemeler 7 bin anne ve bakıcının hesabına yatırılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "SGK'nin uygulayıcısı olduğu, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi de bunlardan birisi. Toplam bütçesi 15,3 milyon avro olan projeyle üç büyük ilimizde, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 avro destek sağlanacak. Proje sayesinde hem anneler aldıkları maddi destekle istihdamdan kopmamış olacak hem de eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarımızın istihdamı teşvik edilecek. Bu projemizle anneleri de çocukları da bakıcıları da desteklemiş olacağız." dedi.

Başvuru şartları şöyle:

Türkiye'de 17 bin 2 lira. Asgari ücret KKTC'de bakın kaç lira oldu? Türkiye'de 17 bin 2 lira. Asgari ücret KKTC'de bakın kaç lira oldu?

- İstanbul, İzmir ya da Ankara'da ikamet ediyor olmak

- 36 aydan küçük bebek sahibi olmak

- En az 12 ay süreyle sigortalı olarak çalışıyor olmak

Editör: Gürel Yurttaş