Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün, 19 Şubat günü hava durumu raporunda bazı şehirlere kar yağışı uyarısı yapıldı. Öte yandan İstanbul'da pazar günü güneşli bir hava hakimken Sibirya'dan gelecek soğuk hava dalgası karı da beraberinde getirecek! Uzmanlar kritik tarihi açıkladı. Kerem Ökten'in 1987 kışı uyarısı dikkat çekti. İşte hava durumuna dair güncel haberler...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporuna göre kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in doğusu ve Kastamonu, Sinop, Karabük, Giresun, Ordu, Kayser, Tokat, Erzurum, Sivas, Kars, Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

ÇİĞ RİSKİ VAR

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleriyle Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunuyor. 

Prof. Dr. Orhan Şen de hava durumuyla ilgili değerlendirmeleri paylaşarak, "Doğu Karadeniz'in kıyısı yağmur iç kesim kar. Diğer bölgeler parçalı bulutlu. Sıcaklık batı ve iç kesimlerde 2-4 C artıyor. 

-Yarın öğlen saatlerinde Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz yağmurlu öğleden sonra Akdeniz ve güney doğu hariç yağış genişleyecek doğuda kar var" dedi.

YARIN ÖĞLEN YAĞMUR GELİYOR

Şen, "İstanbul'da Pazar günü Lodos hakim. Parçalı bulutlu sıcaklık 15 C. Yarın öğlene doğru hafif yağmur var, akşama kalmayacak. Önümüzdeki hafta da yağış görünmüyor. Lodos devam edecek." diye konuştu.

Öte yandan İstanbul'da, kurak geçen kış mevsiminin Sibirya'dan gelecek soğuk hava dalgasının etkisiyle şubat ayı sonu ve mart ayının başında kar yağışıyla sona ermesi bekleniyor.

1987 KIŞI UYARISI

Tahminleri doğru çıkınca 'kar kahini' olarak adlandırılan hava uzmanı Kerem Ökten ise, 1987'de ağır kış koşullarıyla gelen kar yağışının tekrar yaşanabileceği yönünde şu uyarıda bulundu: 

"İki majör Stratosferik darbe peş peşe. Örneği yok. Zonal rüzgarlar 2018 ve 1987 ile aynı değerlerde. Şubat sonu 2018'de Batı Avrupa Doğudan gelen Canavar sistemini almıştı. Mart 1987 bize de gelmişti. Şimdi yine bir canavar var; fakat bizi ne şekilde etkileyeceği yakında belli olur.  Avrupa'nın neresini vuracağı henüz net değil. Piyango nereye çıkarsa"

Editör: İrem Nur Kaya