Erdoğan Özel görüşmesinde neler konuşuldu. AK Parti'den ilk açıklama. Flaş Mehmet Şimşek detayı Erdoğan Özel görüşmesinde neler konuşuldu. AK Parti'den ilk açıklama. Flaş Mehmet Şimşek detayı

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta da yoğun mesai yapacak. Meclis Genel Kurulu’nda kentsel dönüşümü hızlandıracak. Kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek. Düzenleme, kentsel dönüşümde salt çoğunluk kararının yeterli olmasını öngörüyor. Tespit ve tebliğ işlemleri de hızlanacak.

Genel kurulda kentsel dönüşüm düzenlemesi ele alınacak. Aile ve Gençlik Fonu'nun kurulmasına ilişkin kanun teklifi ile dört bakanlığın bütçesi ilgili komisyonlarda görüşülecek.

Hak sahibinin dönüşüm için mali gücünün olmaması durumunda devreye devlet girecek. Mali yardım yapılacak. 21 maddelik kanun teklifinin bu hafta yasalaşması bekleniyor.


Meclisin gündem maddelerinden biri Aile ve Gençlik Fonu kurulmasına ilişkin kanun teklifi olacak. Düzenleme ile yeni evlenecek gençlere 150 bin lira 2 yıl geri ödemesiz kredi verilecek.Ailenin korunmasını sağlayacak olan teklifin pilot uygulaması depremin yaşandığı illerde başlayacak.

Kanun teklifinin bu hafta sağlık, aile, çalışma ve sosyal işler komisyonunda görüşülmesi bekleniyor.Plan ve Bütçe Komisyonunda ise 2024 yılı merkezi yönetim bütçesinin görüşülmelerine de devam edilecek. Hafta boyunca Sanayi ve Teknoloji, İçişleri, Sağlık ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklarının bütçeleri görüşülecek.


Siyasi parti liderleri de salı ve çarşamba günü partilerinin meclisteki grup toplantılarında milletvekillerine seslenecek.
 

Editör: Nehir Durdağı