Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev'le yaptığı görüşmede Suriye- Türkiye ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Hamas Lideri Haniyye: 'Netanyahu ateşkes ve esir takası anlaşmasına engel oluyor' Hamas Lideri Haniyye: 'Netanyahu ateşkes ve esir takası anlaşmasına engel oluyor'

Suriye'deki rejimin ajansı SANA'nın haberinde, Esed'in Lavrentiev ile bir araya geldiği ifade edildi.

Esed, Suriye'nin kuzeyinde, terörle mücadele için görev yapan ve bölgede huzuru tesis eden Türk askerlerinin varlığına atıfta bulunarak egemenlik vurgusu yaptı. Haberde, Esed'in görüşmede, " Suriye, ülkenin tüm toprakları üzerindeki egemenliğiyle terör ve terör örgütleriyle mücadeleyi temel alan, Suriye- Türkiye ilişkilerine yönelik tüm girişimlere açıktır." dediği belirtildi.

"ARABULUCULUKLARIN BAŞARISI İÇİN KOŞULLAR HER ZAMANKİNDEN DAHA UYGUN"

Lavrentiev'in ise Türkiye ile Suriye ilişkilerine yönelik tüm girişimleri desteklediklerini belirterek, "Arabuluculukların başarısı için koşulların her zamankinden daha uygun olduğunu görüyoruz. Rusya müzakereleri ilerletmek için çalışmaya hazırdır. Amaç, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkileri yeniden tesis etmeyi başarmaktır." şeklinde konuştuğu aktarıldı.

Editör: İrem Nur Kaya