TUSAŞ'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Şirket, Türkiye'nin savunma sanayisi ve havacılığa yön veren proje ve inşaatlarına devam ediyor.

Bu kapsamda TUSAŞ'ın özgün ürünlerinin testlerinin yapılacağı Yıldırım Test Tesisi inşaatında sona gelindi.

Tesis ile hava araçları dahil tüm nesneler üzerinde yıldırımın etkileri gözlemlenebilecek ve alınacak önlemler değerlendirilecek.

2023 yılında faaliyete geçmesi öngörülen Tesis'te ilk görev Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'ne yönelik olacak.

Yıldırım Test Tesisi'nde, MMU'nun, yıldırımın etkisiyle uçuş güvenliğini bozucu fiziksel zarar ya da elektromanyetik etkileşim olup olmadığı test edilecek ve yakıt sistemi değerlendirilecek.

MMU'nun uçuş güvenliğinin sağlanması yanında görev sistemlerinin de yıldırım esnasında zarar görüp görmeyeceği ve yıldırım etkilerinin MMU platformunun görev yapmasını engelleyip engellemeyeceği test edilecek.

Tesis, yüksek gerilim ve yüksek akım içeren doğal yıldırım olayını laboratuvar ortamında yapay olarak kontrollü, ölçülebilir bir şekilde üretilmesini sağlayacak. Yıldırım Test Tesisi, yüksek gerilim, yüksek akım üreteçleri, yakıt test sistemleri, kontrol ve ölçüm sistemlerinden oluşacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, savunma sanayisi için yüksek teknolojileri içeren yatırımları sürdürdüklerini belirterek, "Milli Muharip Uçak başta olmak üzere tüm özgün ürünlerimizin testlerini yerli olarak yapabileceğimiz bir tesisi daha ülkemize kazandıracak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi