Barış Pınarı Harekatı kapsamında oluşturulmak istenen terör koridoruna dur demek için Suriye'ye giren Türk Ordusu'na destek olmak adına 'Asker selamı' veren A Milli Futbol Takımı'na ceza gecikmedi. UEFA, asker selamı veren Türk oyuncuları kınarken Türkiye Futbol Federasyonu'na ise 50 bin euro para cezası verdi

EFA'dan yapılan açıklamada, EURO 2020 Elemeleri'nde 11 Ekim'de Arnavutluk ve 14 Ekim'de Fransa maçlarında asker selamı verdiği gerekçesiyle haklarında disiplin soruşturması açılan Türk futbolcular ve TFF'ye ilişkin kararların verildiği belirtildi.

Soruşturma sonucunda asker selamının 'politik içerikli, uygun olmayan bir davranış olarak görüldüğü' belirtilerek, sporun doğasına aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle söz konusu maçlarda asker selamı veren futbolcular Merih Demiral, Umut Meraş, Burak Yılmaz, Mert Günok, Zeki Çelik, Cenk Tosun, Mahmut Tekdemir, Uğurcan Çakır, Yusuf Yazıcı, Hakan Çalhanoğlu, Okay Yokuşlu, Ozan Tufan, Sinan Bolat, Emre Belözoğlu, Deniz Türüç ve İrfan Can Kahveci'ye kınama cezası verildi.

Asker selamının yanı sıra Türkiye ile Fransa arasında oynanan maçta yaşanan tribün olaylarının da göz önüne alındığının vurgulandığı açıklamada, TFF'ye 50 bin euro para cezası verildiği kaydedildi.

Türkiye ile Bulgaristan arasında 19 Kasım'da oynanan 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası eleme maçında yaşanan benzer olaylar nedeniyle futbolcular ve federasyona açılan disiplin soruşturması ise kapatıldı.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Juventus ile Atletico Madrid arasında 26 Kasım'da oynanan maçta gol atmasının ardından takım arkadaşı Merih Demiral'ın yanına koşarak asker selamı veren Arjantinli futbolcu

Paulo Dybala hakkında açılan disiplin soruşturmasında da cezaya gerek görülmedi.

ASKER SELAMI VERMEK İSTEMEDİ İDDİASI

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde deplasmanda Fransa ile karşılaşan Milli Takım, son dakikalarda bulduğu gölle grup için kritik öneme sahip 1 puanı hanesine yazdırdı. Golden sonra başta Merih Demiral olmak üzere birçok Türk oyuncu asker selamı vererek Mehmetçiğe destek meajı yolladı. Ancak topu filelerle buluşturan Kaan Ayhan'ın asker selamı vermek istemediği iddia edildi. Ayhan'ın bu kararında Bundesliga'daki takımının kadrosundan çıkarılmasının etkili olacağı ileri sürüldü.