Boğaziçili ekonomist Ceyhun Elgin, yerel seçimin ardından ülke ekonomisine dair çarpıcı tahminlerde bulundu.

"SEÇİM SONRASI DOLARIN YÜKSELİŞİ HIZ KAZANACAK"

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı devam ediyor. Dolar son olarak 32,39 Türk Lirasını buldu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Elgin ise seçim öncesi suni yöntemlerle doların tutulmaya, TL'nin değerinin korunmaya çalışılacağı ancak seçimden sonra bunun sürdürülemeyeceği ve TL'nin değer kaybetmesinin hız kanacağını belirtti.

"SEÇİMLERDEN ÖNCE DOLARI TUTMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Elgin'in "Türkiye’de halk doların seviyesini bir nevi ekonomik başarının göstergesi olarak algılanıyor. İktidar da bunun farkında ki seçimlerden önce doları tutmaya çalışıyorlar." ifadesi de dikkat çekti.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'a konuşan Prof. Dr. Ceyhun Elgin, yıl sonu enflasyonunun yüzde 45-50 arasında olmasını beklediğini belirterek 2025'te de enflasyonun yüzde 35'ten düşük olmasının mümkün görünmediğini ifade etti.

Bakan duyurdu: 694 milyon 461 bin lira hesaplara yatırıldı Bakan duyurdu: 694 milyon 461 bin lira hesaplara yatırıldı

"ZOR GÜNLER KAPIDA"

Ekonomide en büyük sorunun siyasi belirsizlik olduğunu vurgulayan Elgin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "zor günler kapıda" sözlerine katıldığını ve sadece sanayici, işveren için değil, çalışanlar ve esnaf için de zor günler olacağını belirtti.

KRİZDEN ÇIKMANIN YOLUNU ANLATTI

Krizden çıkış için kurumların başına liyakat sahibi, işi bilen insanların getirilmesi gerektiğini, siyasi hak ve özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün sağlanması gerektiğini ifade eden Elgin, 2023 yılı için büyümenin yüzde 3-3,5, enflasyonun yüzde 45-50, işsizliğin ise çift haneli rakamlarla devam etmesini öngörüyor.

Elgin, 2025 yılı için ise enflasyonun yüzde 35'ten düşük olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Editör: İrem Nur Kaya