Tiyatro ve sinemanın usta isimlerinden Ayten Gökçer, 84 yaşında hayatını kaybetti. Gökçer'in cenazesi yarın Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Usta oyuncu Ayten Gökçer "Taçsız Kral", "Yılan Hikayesi" ve "İstanbul Kırmızısı" gibi yapımlarda yer almıştı. Gökçer'in cenazesi 15 Mayıs Çarşamba günü öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na eşi Cüneyt Gökçer'in yanına defnedilecek.

Ayten Gökçer için devlet töreni yapılmayacak.

Usta Oyuncu Ayten

Ayten Gökçer kimdir?

Ankara doğumlu Ayten Gökçer, 26 Ocak 1940 yılında dünyaya geldi. 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'nın bale bölümüne başlayan Gökçer, 1958 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nun sanatçı kadrosunda göreve başladı.

1964 yılında tiyatro oyuncusu Cüneyt Gökçer ile dünyaevine giren Ayten Gökçer'in Aslı Gökçer Oba adında kızı var. Tiyatrocu eşi Cüneyt Gökçer ise 23 Aralık 2009 yılında yaşamını yitirmişti.

1965 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı ve Ajda Pekkan, Erol Taş, Gönül Yazar ile beraber Galatasaray'ın efsane futbolcusu ve gol kralı Metin Oktay'la başrolü paylaştığı Taçsız Kral filmiyle sinemaya başladı.

Sinemadan daha çok tiyatroya önem verdi. Yedi Kocalı Hürmüz adlı müzikalde Hürmüz rolü ile başrolde oynadı. Usta oyuncu, Yılan Hikayesi ve İstanbul Kırmızısı gibi yapımlarla hafızalara kazındı. 
Tiyatro ve sinemanın usta isimlerinden Ayten Gökçer hayatını kaybetti

Kazandığı Ödüller 

Diyarbakır Yaşam Şartları ve İş Piyasası Diyarbakır Yaşam Şartları ve İş Piyasası

1988'de Devlet Sanatçısı olan Ayten Gökçer, pek çok ödül kazandı. 1999 yılında Yılan Hikayesi adlı dizi ile televizyon dizilerinde oynamaya başladı. Gökçer'in kazandığı ödüllerden bazıları ise şöyle:

    1966 - 1967 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu ödülü
    1970 - 1971 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu ödülü
    1974 Gazeteciler Derneği En İyi Sanatçı ödülü
    1975 Gazeteciler Derneği En İyi Kadın Sanatçı ödülü
    1976 Tercüman gazetesi okuyucu oyları ile Yılın Sanatçısı ödülü
    1982 Ses Mecmuası Yılın En İyi Kadın sanatçısı ödülü
    1989 Türk Basın Birliği'nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı ödülü
    1990 Türk Basın Birliği'nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı ödülü
    1992 Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü
    1997 Türk İş Kadınları

Editör: Nehir Durdağı