Usta oyuncu Rana Cabbar hayatını kaybetti. Cabbar, Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı Süleyman Efendi rolüyle ün kazanmıştı.

Sökmen Menajerlik Ajansı şu açıklamayı yaptı:

“Değerli oyuncumuz Rana Cabbar'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.”

RANA CABBAR KİMDİR?

Rana Cabbar 1945 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun kuruluş çalışmalarında bulunan Cabbar, 1964 yılında Güner Sümer’in yönettiği Ayak Bacak Fabrikası adlı tiyatro oyunuyla sanat hayatına başladı.

Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra 1982 yılından itibaren birçok film ve dizide rol alan Rana Cabbar, ilk sinema filmini Hakkari’de ‘Bir Mevsim’ ile gerçekleştirdi.

Genco Erkal, Şerif Sezer, Erkan Yücel, Macit Koper, Rana Cabbar’ın oynadığı film 1984 yılında 33. Berlin Film Festivali’nde ve 2. Akdeniz Kültürleri Film Festivali’nde ödüller aldı.

Cabbar, 2017 yılında 22. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde Vezir Parmağı oyunuyla Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü aldı.

Adem ile Havva, 72. Koğuş, Yer Demir Gök Bakır, Can Şenliği, Şahmaran, Akrebin Yolculuğu, Beyaz Gelincik, Yaprak Dökümü, Kabadayı, Kara Duvak, Pars Narkoterör, Aşk-ı Memnu, Kollama, Büyük Oyun, Hayat Devam Ediyor, 2 Yaka Bir İsmail, Benim İçin Üzülme, O Hayat Benim, Çarşı Pazar, Elma Kokusu, Vezir Parmağı, Kadın, Hercai, Baraj, Üç Kuruş gibi yapımlarda rol alan Rana Cabbar, son olarak Kaçış dizisinde oynamıştı.

Editör: Grlyrtts