Elekrikli Scooter 'Martı' sonu oldu: İlk ölüm gerçekleşti

Son zamanlarda neredeyse her yerde görülen Elektrikli Scooter 'Martı'ya otomobilin çarpması sonucu metrelerce sürüklenen 17 yaşındaki genç yaşamını yitirdi. Yaşanan bu vahim olaydan sonra 'Martı'nın varlığı sorgulanmaya başlandı

Elekrikli Scooter 'Martı' sonu oldu: İlk ölüm gerçekleşti

Son zamanlarda neredeyse her yerde görülen elektrikli scooter 'Martı'ya otomobilin çarpması sonucu metrelerce sürüklenen 17 yaşındaki genç yaşamını yitirdi. Yaşanan bu vahim olaydan sonra 'Martı'nın varlığı sorgulanmaya başlandı

Kaza, saat 00.00 sularında Beşiktaş Büyükderece Caddesi Sanayi Mahallesi üst geçidi girişi Sarıyer istikametinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, henüz sürücüsünün ismi öğrenilemeyen 34 AJ 7387 plakalı otomobil, kiralık elektrikli scooterla yolun karşısına geçmeye çalışan 17 yaşındaki Okan Yıldız'a çarptı. Çarpmanın etkisiyle Yıldız, otomobilin altında yaklaşık 30 metre sürüklendi.

Otomobilin altında kalarak sürüklenen 17 yaşındaki genç, kaza yerinde feci şekilde can verdi. Lüks otomobil sürücüsü ise kazayı yara almadan atlattı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

'Martı tehlike yaratıyor'

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, İstanbul genelinde kullanılan Martı scooterların engelliler için ciddi tehdit oluşturduğunu açıkladı.

 

Dernek Başkanı Adem Kuyumcu imzalı açıklamada, iki yıl önce kullanımı yaygınlaşan Martı scooterların özellikle görme ve işitme engelliler için tehlike yarattığı ifade edildi. 

Martı scooterların daha çok yaya yollarında kullanıldığı, bu durumun da engelliler için zorluklara neden olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Erişilebilirlik kültürü oluşturulmadan, bisiklet yolları yapılmadan yaygınlaşan Martı adı verilen bu sessiz araçlar görme ve işitme engellilerle yaşlılar için ciddi tehlikelere yol açıyor.  Yaya yolları sadece yayalarındır. Ulaşım aracı olarak motorlu taşıtlar, motosikletler, bisikletler ve şimdi de Martı adı verilen bu sessiz araçlar yaya yollarındalar.  

“Yaya yolunun ortasında direkler, ağaçlar, cafe, restoran masaları ve diğer işletmelerin tezgahlarının olması da ortopedik, görme, işitme engelli bireyler, yaşlılar ve bebek arabalı ailelerin hayata katılımına engeller yaratmaktadır. Erişilebilirlik dediğimiz engelsiz mimari çevre konusundaki kanunları uygulamayanlara cezalar bile vardır.

“Belediye çalışanlarına, mimarlara, mühendislere, şehir plancılarına ve müteahhitlere erişilebilirlik hakkında sadece teknik bilgi vermek yetmiyor olduğunu 15 yıldır deneyimliyoruz.  Erişilebilirlik standartlarını uygulamanın 10 milyondan fazla engelli vatandaş ve aileleriyle 40 milyon vatandaşın psiko sosyal ve sosyo ekonomik sebeplerini ve sonuçlarını da herkese öğretmek gerekiyor” 

Aylık Zarar 1.5 milyon dolar

Martı'nın CEO'su Oğuz Alper Öktem, Webrazzi'ye Aralık ayında verdiği röportajda aylık zararın 1-1,5 milyon dolar olduğunu açıklamıştı. O günden bu zamana hızla büyüyen Martı neredeyse İstanbul'un her sokağında görülürken meydana gelen bu kazadan sonra şirket cirosunda nasıl bir değişiklik olacağı merak ediliyor

Kaynak: Sözcü, T24

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER