Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımcısı olarak Yavuz Selim Kıran'ı atadı.

YAVUZ SELİM KIRAN KİMDİR?

1985 yılında Ordu'nun Ünye ilçesinde doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini Ünye Anadolu Lisesi'nde tamamladı. ODTÜ'de Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü 1 yıl erken şeref derecesiyle bitirdi.

Lisans eğitiminden sonra Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine ataması yapılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde konuşmalarını hazırlayan ekibin içerisine dahil edildi. 

Daha sonra ise sırasıyla Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreterlik Müşavirliği'nin yanı sıra; Avrupa Birliği Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği, TÜBİTAK Başkan Danışmanlığı, TÜSSİDE Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenen Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte uzun yıllar devam ederek, birlikteliğini Dışişleri Bakanı Başdanışmanlığı ile sürdürdü.

2008 yılında Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Geleceğin Liderleri’ eğitim programına seçildi ve Temmuz 2008 ile Nisan 2009 arasında Bosch Vakfı sponsorluğunda Transfuse Derneği ve Avrupa Koleji tarafından düzenlenen Liderlik Geliştirme Programı'na seçilen tek Türk katılımcı oldu.

2018 yılı genel seçimlerinde AK Parti Ordu Milletvekili adayı oldu. 

7 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine atandı. 

Evli ve bir çocuk babasıdır. 2022 yılından bu yana Zagreb Büyükelçisi olarak görev yapıyordu.

Editör: Gürel Yurttaş